Sosyal devlet nerede?

DOĞALGAZ’DA KARTLI SAYAÇ YERİNE FATURALI SAYAÇA DÖNÜŞ VATANDAŞI PERİŞAN EDİYOR, SOBALAR KURULUYOR, HAVA KİRLİLİĞİ DE ARTIYOR
EPDK KAZIĞI ANKARALILARI KIZDIRIYOR

Doğalgaz özelleşiyor, şirketler ön ödemeli sayaçları söküp faturalı sayaç takıyor. Yaz aylarında gaz alamayan vatandaşın doğalgaz faturası dondurucu kışta bütçeleri yakıyor. Örneğin kartlı sayacına ayda 200 lira gaz alıp, yılda 2 bin 400 lira ödüyordu. Faturalı sayaçta bu parayı kışın 3- 4 ayda 600-800 lira olarak ya çok zor ödüyor ya da ödeyemiyor, soba kuruyor, hava kirliliği artıyor
Türkiye dondurucu kış yaşıyor. 78 ilde vatandaş doğalgaz ile ısınıyor ama iş fatura ödemeye geldi mi dondurucu soğukta vatandaş yanıyor.
Çünkü ön ödemeli sayaçlar sökülüyor ve yerine faturalı sayaçlar takılıyor. Veya Birçok ilde doğrudan faturalı sayaçlar kullanılıyor yeni abonelerde.
Kartlı sayaçların faydası vatandaşa idi. Çünkü yaz aylarında aldığı gazları bir anlamda taksitle ödüyor kış aylarında yüksek fatura ödemek zorunda kalmıyordu.
Ankara’da yıllarca Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Doğalgaz şirketi sonunda özelleşti ama bu “sosyal devletin” de sonu oldu.
Başkentgaz adlı şirket önce kartlı sayaçlara yaz aylarında sadece ocaklarda kullanacak kadar gaz satmaya başladı.
Bu yetmeyince Başkentgaz kartlı sayaçları sökerek mekanik yani aylık fatura ödemeli sayaçları takmaya başladı.
Bu durum 2 önemli sorunu ortaya çıkardı:
1. 300 dolar bedel ödeyerek kartlı sayaç taktıran abonelerine sayaç değişimi nedeniyle 410 lira ödeme çıkardı Başkentgaz.
2. Ankaralılar 300 dolarlarının peşine düşünce anlaşıldı ki Melih Gökçek yönetimi 300’er dolarları “abone bedeli” altında tahsil etmişler.
3. Özelleştirmeyi yapan Enerji Piyasası Denetleme Kurulu ise yönetmeliğine, “depozito bedeli iade olur, abone bedeli iade olmaz” diye hüküm koymuş.
4. İşte bu yüzden on binlerce vatandaş önce EPDK kazığı iddiası nedeniyle 300 doları geri alamayıp, 410 lira da ödeyerek Başkentgaz’ın sayaç değişimine zorunlu olarak katılıyor.
5. İşte bu durumda yaz ödemeleri ortadan kalkan aboneler kış aylarında yüksek doğalgaz faturaları ödemek zorunda kalıyor, tek bir fatura dahi ödeyemeyenlerin ise gazı kesiliyor.
6. Kömür sobaları kuran birçok ev ise 70’li 80’li yılların hava kirliliğine neden oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir