Suriye ile uzlaşma ABD-PYD YPG’ye tokat

Abd ypg teror orgutu degil

Atılım Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal’ın Suriye konusunda çok çarpıcı ve dikkate alınması hatta acilen uygulanması gereken önerileri var.

Barzani’nin Kuzey Irak’ta Kürt Devleti kurma adımını hatırlatan Prof. Ünal, “Geçen yıl söylemedik laf bırakmadığımız Irak Başbakanı İbadi ile el sıkışma ve Irak’a 5 milyar dolar kredi olumlu bir girişim. Bu bizi Irak’ın ekonomik/siyasi yapılanmasında çok güçlü kılar. Aynısını Suriye ile neden yapmıyoruz?” diye önemli bir örnek veriyor.
Türkiye Suriye politikasında hissi değil akılcı politikalar uygulamak zorunda. Esad’ın görevden ayrılmasını istemek elbette çok haklı gerekçelerle Türkiye’yi haklı kılıyor ama Rusya ve İran bizimle ayni görüşte değil ki.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ile çok yakın diplomasi yürütüyor Suriye konusunda.

Türkiye Esad ile anlaşmayı doğrudan değil Putin arabuluculuğu ile yapabilir kolaylıkla. Ayrıca Amerika’nın yandaşı Türkiye’nin düşmanı PYD/YPG terör örgütlerinin yok edilmesi konusunda Putin’i ikna etmek, Amerika ve Trump’ı ikna etmekten daha kolay hale gelir.
Prof. Ünal, “ABD ve müttefiki PYD/PKK terör örgütleri, Türkiye’nin Suriye ile uzlaşmayacağı varsayımıyla hareket ediyor. Eğer uzlaşırsa bu kirli ikili üzerinde müthiş bir psikolojik baskı oluşturacak, Membiç ve Fırat’ın doğusundaki mücadelede Türkiye, İran, Irak, Suriye ve Rusya’nın elini güçlendirecektir” diye çok yerinde ve akılcı bir tespit yapıyor.

Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Türkiye ziyaretinin sonuçlarını sorduğumda Hasan Ünal, “Membiç konusunda ABD’ye verdiğimiz süre uzayıp gitmemeli. Bir an evvel PYD/PKK Fırat’ın doğusuna sıkıştırılmalı. İran, Türkiye, Irak, Suriye ve Rusya arasındaki işbirliği derinleştirilerek ABD ve PYD/PKK üzerinde psikolojik üstünlük kurulmalı” diye yanıt verdi.
Türkiye’nin Esad ile uzlaşması sadece terörle mücadele açısından değil sığınmacı 3,5 milyon Suriyelinin ülkelerine dönmeleri konusunda da önemli bir adım olacaktır.
Ünal Esad ile anlaşma sağlanması konusunda, “Suriye ile uzlaşma sadece stratejik değil ekonomik açıdan da büyük getiri sağlar. İnşaat firmalarımız bayram eder. Sığınmacılar geri döner. Suriye’nin alt yapı projelerinde Çin ile birlikte başı çekeriz. Suriye kıyılarının Türk firmalarınca turizme açılması gibi birçok faydası olur” diye konuştu.

Esad’ın Afrin’e Suriye Ordusunu göndermesi yönündeki haberleri Prof. Ünal şöyle değerlendirdi:

“Dikkatler Türkiye ile Suriye’yi savaştırmaya yönelik uydurma haberlere çekilirken ABD’nin neler yapmakta olduğu daha iyi anlaşılıyor. Membiç konusunda kurulan ortak mekanizma sadece PYD/PKK’ya zaman kazandırıyor.

Türkiye-Suriye savaşı bekleyenlerin ümitleri kursaklarında kaldı; ancak basın yoluyla yürütülen bu kışkırtma, Türkiye’nin Suriye hükümeti ile derhal doğrudan diplomatik ilişki kurması gerektiğini bir kez daha ortaya koymuş oldu. Bizden söylemesi.”

The post Suriye ile uzlaşma ABD-PYD YPG’ye tokat appeared first on Sonsöz Gazetesi • Haberler, Güncel Haberler • Ankara Yerel Gazete.

Source: Orhan Uğuroğlu Sonsöz Yazıları