Tarih tekerrürden ibarettir

ÖZAL CUMHURBAŞKANI OLDU, ANAP KAYBETTİ, DEMİREL CUMHURBAŞKANI OLDU DYP KAYBETTİ, ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI OLDU AK PARTİ KAYBETTİ
“Tarih tekerrürden ibarettir” sözü Türk siyasetinde bir kez daha gerçekleşti. Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra kurucusu olduğu Anavatan Partisi iktidarı kaybetti. Sonra tarih oldu. Süleyman Demirel’in Doğru yol partisi de “Baba”nın Cumhurbaşkanı seçilmesi ile iktidarı kaybetti. Ve küçüldü. ANAP ile Doğru-Yol Demokrat Parti çatısı altında birleşmesine rağmen başarılı olamadılar.
2002 seçimlerine Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Partisi tek başına iktidarı yakalarken bu gücünü 13 yıl sürdürdü.
10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olan AK Parti Lideri Erdoğan yaklaşık % 52 ile Cumhurbaşkanı seçildi. Bu seçimden sonra da dün yapılan Genel Milletvekili seçiminde AK Parti 13 yıldır tek başına olduğu iktidarı kaybetti.
Türk siyaseti 2002 seçimlerinden sonra ilk kez AK Parti’nin oy kaybına bağlı olarak tek başına iktidar olamama şokunu yaşadı. Gerek AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu gerekse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyaset sahnesinde yaptığı mitingler muhalefet partilerini eleştirmeleri 7 Haziran’da AK Parti’ye yetmedi.
Aslında siyaset uzmanları gazeteciler bu sonuçları günlerce değerlendirilecekler. Gazetemiz Yazı İşleri çalışanları olarak biz bu günden sandıktan çıkan mesajların başlıklarını şöyle belirledik:
1. ERDOĞAN İLK KEZ KAYBETTİ
2. BAŞKANLIK HAYAL OLDU
3. KOALSİYON VEYA AZINLIK HÜKÜMETİ KURULACAK
4. DAVUTOĞLU KAYBETTİ
5. BAHÇELİ KAZANDI
6. DEMİRTAŞ KAZANDI
7. KILIÇDAROĞLU BAŞARAMADI