Tek adam ve 7 büyük hata

2002 seçimlerine yasaklı ama AK Parti Genel Başkanı olarak katıldı tek başına iktidar oldu, yasağı kalktı ve 14 Mart 2003’de Başbakan, 28 Ağustos 2014’de Cumhurbaşkanı oldu. Net 4 bin 718 gündür Türkiye’ yi TEK ADAM olarak yönetiyor.

1 MART TESKERESİ: Erdoğan’ın “çaylak Başbakan” döneminde Amerika Saddam’ı devirmek için Türkiye topraklarını kullanmak istedi. Erdoğan hükümetinin bu izni vermek için Meclis’e gönderdiği teskere bazı AK Partili milletvekillerinin yaptıkları kulis ile reddedildi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 6 gün önce, “ Teskerenin reddedilmesinde hatalıydık” dedi.
FETHULLAH GÜLEN: Erdoğan büyük destek verip güvenerek Polis, Savcı, Hakim, Rektör, Dekan, Müsteşar, Genel Müdür gibi pek çok devlet kademesine atadığı Gülen Cemaati ile Dershaneleri kapatılması konusunda ters düştü.
O güne kadar Ergenekon, Balyoz, Şike, Casusluk davalarının Cemaatçi savcısı Zekeriya Öz 17-25 Aralık 2013’de 4 Bakan bir Banka Genel Müdürü hakkında “yolsuzluk ve rüşvet” soruşturması başlattı.
Cemaatin, MİT Müsteşarı ve MİT TIR’larına yaptığı operasyonlara Erdoğan çok büyük tepki gösterdi.
Erdoğan ilk kez Cemaati “devlet içinde Paralel yapı kurarak Hükümete sivil darbe” yapmakla suçladı ve Fethullah Gülen ile cemaati hakkında, “ Güvendik, kandırıldık, hatalıydık” dedi.
O gün başlayan Paralel yapı mücadelesinde polisler, savcılar, hakimler tutuklandı, bir kısmı da yurt dışına kaçtı.
ÇÖZÜM SÜRECİ: Erdoğan PKK terörünün sonra ermesi için ilk mesajını 2005’de Diyarbakır konuşmasıyla verdi ve 2009’da Milli Birlik ve Kardeşlik Projesini başlattı.
Yasa değişikleri yapıldı, HDP heyeti Öcalan ile MİT ve Hükümet arasında arabuluculuk yaptı ve Nisan 2013’de PKK tüm silahlı güçlerini Türkiye’den çekeceğiniz açıkladı.
Erdoğan ve Barzani, Bülent Arınç ile 13 Bakan“ Barış ve kardeşlik şöleninde bir araya geldiler. Şivan Perwer ve İbrahim Tatlıses konser verdiler.
Ancak Dolmabahçe mutabakatını reddeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Barış süreci PKK tarafından sabote edildi, HDP ihanet etti, PKK hesabını verecek Barış ve kardeşlik diye güvendik hata ettik” diye mesajlar verdi.
7 Haziran’da HDP barajı aşıp 80 Milletvekili için Meclis’e girdikten sonra Temmuz 2015’de PKK terörü dağlarda değil bu kez yerleşim yerlerde çok ağır terör saldırılarına dönüştü.
ABDULLAH GÜL: Erdoğan’ın kardeşim diyerek 11. Cumhurbaşkanı seçtirdiği Abdullah Gül ile de ters düştü kardeşini dışladı. 10 Ağustos’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde halk tarafından seçilen Erdoğan’ın Başbakanlığa Abdullah Gül’ü ataması bekleniyordu.
Ancak Erdoğan sürpriz yaparak AKP Genel Başkanlığına ve Başbakanlığa Ahmet Davutoğlu’nu getirdi.
Gül’ün basın danışmanı Ahmet Sever’in kitabı, Cemaate yönelik Paralel Yapı Operasyonları ve Fethullah Gülen’in mektubu Erdoğan ile Gül’ün aralarının açılmasına neden oldu.
Erdoğan hatasını düzeltmek için önceki gün Gül’ü Cumhurbaşkanlığı sarayında 3 saat konuk ederek ilk adımı attı.
SURİYE POLİTİKASI: Suriye Devlet Başkanı ve eşi ile çok samimi “kardeşlik” kuran Erdoğan ve Esad ailece Bodrum’da tatil yaptılar, vizeleri kaldırdılar Fenerbahçe’yi Şam’a maça götürdüler. İş adamlarını Suriye’de yatırımlara başladılar ama bir anda Erdoğan Esad’ı halkına eziyet etmekle suçlayarak Suriye ile tüm ilişkilerini kopardı.
Bugün İran-Çin-Rusya ve Suriye bloğuna karşı Amerika’da desteğini azaltınca Türkiye yalnız kaldı.
RUS SAVAŞ UÇAĞI: Türk hava sahasını ihlal ettiği için angajman kuralları nedeniyle yani haklı hukuki gerekçe ile düşürdüğümüz Rusya Savaş Uçağı Türkiye ile Rusya arasında çok büyük gerginlik yarattı.
Birkaç ay önce G-20 zirvesinde ağırladığımız Putin ile Erdoğan’ın arasında çok samimi görüntüleri ve büyük ekonomik ilişkileri Rus Savaş Uçağının düşürerek kopardık.
Bu ihlali diplomatik yollarla değil çözmek yerine askeri müdahale ile krize dönüştürmek, Türkiye’nin milyarlarca dolar kaybı bir yana kuzey komşusu ile ipleri tamamen koparmasına neden oldu.
AMERİKA’YA GÜVEN: Türkiye Amerika ilişkilerinde zaman zaman gerilen ve Erdoğan’ın 1 Mart teskeresi ile de” hatalıydık” dediği ilişkiler bu kez PYD konusunda yine ortaya çıktı.
Suriye ve IŞİD operasyonları için 1 Mart hatası yapmak istemeyen Erdoğan 2015 yılında Amerika Silahlı Kuvvetlerine İncirlik kapısı ile Türkiye’yi açtı.
Ancak Erdoğan ve Türkiye PKK uzantısı nedeniyle PYD’yi terör örgütü sayarken Amerika “IŞİD karşıtı” gerekçesi ile PYD’ye silah ve lojistik destek vermeye devam etti.
Bu destek de Erdoğan’ın 2 gün önce Amerika’ya, “Bizden yana mısın, terörist örgütten mi yanasın? “ diye meydan okuması ile son “hata” olarak gündemde girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir