Terör Bumerangı

MADAM MITTERAND, PKK TERÖRÜNE VE ÖCALAN’A VERDİĞİN DESTEĞİ UNUTMADIK
Paris katliamını izlerken aklıma geldi. Yıl 1998 Abdullah Öcalan Roma’da. PKK terörünün ve terörist başı Apo’nun en büyük destekçisi dönemin Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand’ın eşi Danielle Mitterrand, ‘‘ Öcalan’ın Kalbimde çok özel bir yeri var’’ diyor.
Yıllarca PKK terörünü besleyen ve destekleyen Fransa tarihinin en büyük terör saldırısına hedef oldu. Yaklaşık 150 kişi hayatını kaybetti. Elbette “ oh olsun” diyecek halimiz yok ama 20 yıl öncesi yaşadıklarımızı da unutmadık.
1981-1995 yılları arasında 14 yıl Fransa Başkanı olarak görev yapan François Mitterrand’ın eşi Danielle Mitterrand PKK terörüne çok açık destek verdi.
1998 yılında Abdullah Öcalan Roma’ya götürüldüğünde Madam Terör, “Abdullah Öcalan’ın kalbimde özel bir yeri var. Yıllardır onlar için mücadele ediyorum. Kürtler François’nın Cumhurbaşkanı olduğu dönemden bu yana, yaşamımda önemli bir yer tutuyor. Bunun için de artık korkmuyorum ve ulus olarak var olma haklarını savunmaktan çekinmiyorum’’ diyorum.
Paris’te 150 kişinin hayatını kaybetmesi, 80’i ağır 200 kişinin yaralandığı terörü lanetlerken “etme bulma dünyası”, “besle kargayı oysun gözünü” ya da “ rüzgar eken fırtına biçer” gibi deyimleri de Fransızlara hatırlatıyorum.
PKK’nın terör eylemlerinde zirve yaptığı yıllardır 1981-1995 dönemidir. Bu dönem Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand’ın görevde olduğu ve eşi Danielle Mitterrand’ın PKK terörüne verdiği desteğin zirve yaptığı yıllardır.
Mitterrand’ın katil Apo’ya ve PKK’ya yönelik bu desteği başkanı olduğu ‘France-Libertes’nin (Fransa Özgürlükler Vakfı) tüm Fransız parlamenterlere 1998 yılında gönderdiği bir broşürün önsözünde yer aldı.
Gazeteci Uğur Ergan’ın ortaya çıkardığı bu belgenin yanı sıra o günlerde Roma’ya götürülen Öcalan için yıllardır mücadele ettiğini söyleyen Madam Terör, ‘‘Öcalan iade edilemez. Çünkü Türkiye, bağımsız adalete sahip olan, bir hukuk devleti değildir’’ diye konuşmuş Roma’ya gidip çete başı ile görüşeceğini açıklamıştı.
Türkiye aleyhinde pek çok açıklama yaparken PKK terör örgütüne de maddi destek sağladığını açıklayan Madam terör 2011 yılında öldü.
O yıllarda PKK terörüne destek veren Fransa’nın karşısında bu dönem başta IŞİD olmak üzere birçok terör örgütü var.
Sonuçta elbette çok çok üzgünüz Paris’teki kanlı Cuma için.
Ancak bu saldırılarında teröre destek veren ülkelere ağır bir ders olduğunu da açıkça söylüyoruz.
Terör bumerang’tır döner sizi vurur…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir