Topbaş çalışıyor Gökçek uykuda

Ankara_yeni_amblemiİstanbul’da 134 Alo Taksi kuruldu, Taksi ve Dolmuş durakları İspark’a verildi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İstanbul’daki taksi, minibüs ve dolmuş taşımacılığı ile duraklarının işletme yetkisini 15 yıllığına İBB Şirketlerinden İspark’a verilmesini onayladı. Alo Taksi 1 Aralık’tan itibaren 18 bin taksiye uygulanmaya başlıyor…
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş İstanbulluları sevindiren fakat Ankaralıları kıskandıran uygulamalarını sürdürüyor.


Ibblogo
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Başkanı Kadir Topbaş’ın projesi olan ve taksi, minibüs ile dolmuş taşımacılığı ile duraklarının işletme yetkisini 15 yıllığına İBB Şirketlerinden İspark’a verilmesini onayladı.
İstanbul trafiğinde ticari araçların boş gezmesinin ve trafik yoğunluğunun önüne geçilmesini hedefleyen projeyle çok ciddi yakıt ve zaman tasarrufu sağlanması amaçlanıyor. İSPARK, bu işletmecilikten elde edeceği brüt gelirin yüzde 5 + KDV payını İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ödeyecek.
Ankara Büyükşehir Belediyesinin böyle bir hizmeti bulunmuyor. Taksi duraklarının pek çoğu şahısların elinde ve büyük rantlar yaratıyor,
Ankara trafiğinin en büyük sorunlarından bir tanesi de boş dolaşıp müşteri arayan taksiler.

MİNİBÜSÇÜLERE 5 YILDIZLI HİZMET

İSPARK, bu proje için 5 yıldızlı durak ve depolama için 30 minibüs durağı inşa etti. Duraklarda minibüsçü esnafına ve vatandaşlara mescit, kafeterya, su, çay ve tuvalet hizmeti çok uygun fiyatlarla veriliyor.
Öte yandan, minibüslerde para yerine halk otobüslerindeki gibi tamamen İstanbul Kart’ın geçtiği bir sistem oluşturuluyor.
Melih Gökçek’in 20 yıldır başkanı olduğu Ankara Büyükşehir Belediyesi ise bu hizmetlerin hiç birini uygulamıyor. Bu konularda bir çalışma başlatmadı.

TAKSİLER İÇİN MODERN ÇAĞRI MERKEZİ

İSPARK, İstanbul genelinde toplam 50 adet bütün taksilere açık taksi durakları kurdu. İhtiyaç duyulan yerlerde UKOME kararıyla taksi durağı açılacak. Merkezi yerlerde bütün taksicilerin kullanacağı umumuma açık taksi durakları yapılarak keyfi uygulamaların önüne geçilecek.
Ankara’da ise taksi durakları sahiplerine çok büyük rantlar sağlıyor ama Büyükşehir Belediyesi bu konularda da bir çalışma yapmıyor.

ALO TAKSİ İÇİN 134


İSPARK’ın çalışmasını sürdürdüğü Çağrı Merkezi (Call Center) ile ilgili İstanbul genelindeki 18 bin taksinin tek merkezden yönetileceği bir sistem kuruluyor.
Avrupa ülkelerindeki tüm kentlerde yıllardır yapılan Alo Taksi uygulaması sonunda İstanbul’da uygulanmaya başlanıyor.
Aralık ayında bütün taksilerin bu sisteme dönüşü başlıyor. 1 yıl içerisinde bütün araçlar bu sisteme dahil olacak. Araçlarda taksici esnafının ve yolcunun güvenliğini sağlayacak panik butonu, kameralar ve GPS gibi teknolojik sistemler olacak.
Öte yandan, taksiler müşteri aramayacak. 134 Çağrı Merkezi vasıtasıyla taksiler müşteriyle buluşturulacak. Yolcular, ön koltukların arkasına yerleştirilen ekrandan gideceği yeri ve ne kadar ödeyeceğini görebilecek. 5 dilde hizmet verecek Çağrı Merkezini turist müşterisiyle anlaşamayan taksici esnafı da arayabilecek.
Taksinin içindeki ses mikrofon vasıtasıyla çağrı merkezine aktarılacak ve müşterilere 5 dilde anında destek verilecek. Bu projeyle taksilerin trafikte boş dolaşmasını önüne geçilecek. Yakıt ve zaman tasarrufu sağlanacak.
Doğma büyüme Ankaralı olduğumuz için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın başlattığı bu yeni uygulamaları kıskanarak izliyorum.
4 dönemdir Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını yürüten Melih Gökçek Siyasi faaliyetlerine ağırlık vereceğine Ankaralıların modern hizmetlere kavuşması için çalışsa diye temenni ediyoruz.Akbil-paso-indirimli-kar-istanbul-kart

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir