Yeter artık Sur isyanını bastırın

CUMHURİYET TARİHİNDE BÖYLE TERÖR GÖRÜLMEDİ YAŞANMADI

Sur nüfusu sadece 100 bin ve yaklaşık 30 bini zaten ilçeyi terk etti. 40 güne yaklaşan Sur terörünü bitirmek için sivil halkı tahliye edin, teröristleri temizleyin bu isyanı sonlandırın.
PKK terörü dağda idi, silahlı kuvvetler 35 yıl boyunca mücadele etti yaklaşık 40 bin kişi hayatını kaybetti, Şehitlerimiz, Gazilerimiz yüreğimizi yaktı.
Çözüm süreci diye Türkiye umutlandı, PKK’nın silahları gömmeleri ve sınır dışına çıkmaları ile ilgili haberler yayınlandı. Hatta birkaç da dağda yürüyen PKK’lı oldukları öne sürülen fotoğraf medyada yer aldı.
Çözüm süreci Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın HDP milletvekilleri ile yaptığı Dolmabahçe mutabakatı her nasılsa her nedense bir anda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından reddedildi.
Çözüm süreci başlayalı 3 yıl olmuştu. PKK terörü gerçekten yok denecek kadar azdı ama çocukların ve gençlerin sokak eylemleri zaman zaman sürüyordu.
7 Haziran seçimlerine gelirken Milli İstihbarat Teşkilatı ( MİT ) Müsteşarı Hakan Fidan ki Çözüm sürecinde Oslo mutabakatı ve İmralı arabuluculuğu yapmıştı görevinden istifa ederek AK Partiden Milletvekilliğine başvurdu.
Erdoğan’ın, “ sırdaşım” dediği Fidan’ın bu siyasi hamlesini Başbakan Ahmet Davutoğlu, “ olumlu” bulurken Cumhurbaşkanı Erdoğan tepki gösterdi. Ve Fidan başvurusunu geri alarak MİT’e geri atandı.
Bunları unutmamak lazım ki bugün Güneydoğu’daki il, ilçe ve beldelerde yaşanan ve “isyana dönüşen” başta Diyarbakır’ın merkez ilçesi SUR’da 40 güne yakın devam eden isyan hareketini doğru yorumlayalım.
7 Haziran seçimi sonrası 20 Temmuz’da sanki birileri ya da birisi PKK terörünün düğmesine 35 yıl önce olduğu gibi bastı.
O gün anlaşıldı ki PKK ne silahları gömmüş ne de sınır dışına çıkmış.
İlçe ve illerde isyan hazırlıklarına girişmiş, bombalar hazırlamış, tuzaklamış, cephaneliklerini yerleşim yerlerine taşımış.
Yani dağdan insin, ovada siyaset yapsın diye beklediğimiz PKK “özyönetim, özerk bölgeler “ gibi Anayasa’ya aykırı, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğüne karşı bölünme hedefleri açıkladı ve HDP eş başkanları ile milletvekilleri de bu taleplerin partilerinin tüzüklerinde ve seçim beyannamelerinde olduğunu vurgulayarak sahip çıktılar.
İşte bu hedefler ile PKK’nın isyan hareketleri “hendek” eylemleri ile asker ve polisin giremeyeceği barikatlarla yerleşim merkezlerinde teröre döndü.
40 gündür Diyarbakır’ın SUR ilçesindeki isyan hala bastırılmadı, hala her gün şehit ve gazi haberleri geliyor.
Sur ilçesinin nüfusu sadece 100 bin ve yaklaşık 30 bini zaten ilçeyi terk etti. 40 güne yaklaşan Sur terörünü bitirmek için sivil halkı tahliye edin, teröristleri temizleyin bu isyanı sonlandırın.
Cumhuriyet tarihinde böyle terör görülmedi yaşanmadı. Yeter artık sur isyanını bastırın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir