Yürümüyorum ama adalet istiyorum

Cumhuriyet Halk Partisinden milletvekilleri aradılar “Adalet Yürüyüşüne davet” çağrısı yaptılar.

Yürümeyeceğimi, Kemal Kılıçdaroğlu’na eşlik edemeyeceğimi söyledim.
Neden diyeceksiniz?
Çünkü Gazeteciyim, taraf olamam, siyasi bir etkinliğe amacı sadece ve sadece “Adalet” dahi olsa katkı veremem.
“Adalet istemiyor musun?”
Bu soruya tüm benliğimle evet istiyorum diye yanıt veriyorum.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Efendiler! Hükümet memlekette yasayı hakim kılmak ve adaleti dağıtmakla yükümlüdür” talimatının gerçekleşmesi için AKP hükümetinin elini yargıdan çekmesi gerektiğine inanıyorum.
Elini çekmek de bir yana bağımsız ve tarafsız” diye konulan Anayasa hükmüne de sadık kalmasını istiyorum.
En çok şaşırdığım ve tepki gösterdiğim nedir biliyor musunuz?
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “Adalet Yürüyüşü” konusunda yaptığı açıklamalardır.
Söylediklerini burada tekrar yazmaktan imtina ediyorum.
“Adalet mülkün temelidir”
Tüm mahkemelerde hakimlerin arkalarında yazan bu sözün sadece hükümetlerin, yargının değil tüm vatandaşların temel ilkesi olması gerekir ki en başında da Adalet Bakanı gelir.
Ya susacaksın ya da gerçekten Adalet’i sağlamakla görevli bir Adalet Bakanına düşen görevi yani bağımsız ve tarafsız yargıyı sağlamak için çaba göstereceksin.
Bunun için de Müsteşarın ile birlikte öncelikle Hakimler ve Savcılar Kurulundaki görevlerinizden ayrılacak yasa değişikliğini yapacaksın.
Sonra daha da önemlisi bu değişikliği yaparken Hakim ve Savcılar Kuruluna Cumhurbaşkanı atamalarını kısıtlayacak ve geniş katılımlı seçim sistemi ile kurulunun oluşmasına olanak sağlayacaksın.
İşte o zaman Adalet Bakanlığına uygun Adalet isteyen ve Atatürk’ün verdiği görevi yerine getiren Adalet Bakanı olacaksın Bekir Bey.
Adalet için yürümüyorum ama sonuna kadar Adalet istiyorum en geniş anlamda hatta Avrupa ve batılı ülkelerden daha geniş kapsamlı Adalet istiyorum.
Türk halkı inanın her ülke halkından daha çok layıktır kapsamlı Adalet düzeni.
Hani merhum Başbakan Necmettin Erbakan derdi ya, “Adil düzen” diye. Keşke onun istediği adil düzenin binde biri kurulabilse.