%10 Yardım’ın şifresi

Ankara’nın resmi nüfusu 5 Milyon kişi. BU durumda 500 bin kişi Gökçek’in yardımından yararlanıyor. Gökçek’in her hafta değişik 500 bin kişi olmak üzere her ay yaklaşık 1,5 – 2 milyon kişiye yardım yaptığı belirlendi.
1982 yılından bu yana tanıdığım Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek cin gibi politikacıdır. Çok zekidir, siyaseti kurnazca yapar, televizyonlarda canlı yayın deneyimi ile pek çok siyasetçiyi ve gazeteciyi mat eder.
Ankaralıları bırakın tüm Türkiye Melih Gökçek’in 4 dönem Başkan seçilmesinin arkasındaki sırrı, şifreyi merak ediyordu.
FOX TV’de Çalar Saat programına konuk olan Melih Gökçek İsmail Küçükkaya’nın bir sorusuna verdiği yanıtta Ankaralıların % 10’una sürekli sosyal yardım yaptığını açıkladı.
Bu açıklamayı yıllarca Gökçek’in yanında siyaset yapan ancak son dönem yanından uzaklaştırdığı kişilere ileterek, “Gökçek’in 4 kez Ankara’ya Başkan seçilmesinde bu yardımların önemi nedir?” diye sordum, bakın ne yanıt aldım:
“Başkan Gökçek Ankaralıların % 10’una yardım yapıyorum derken aslında başarısının sırrını ifşa etti. Bakın Ankara’nın nüfusu 2014 yılı itibarı ile 5 milyon kişiden fazla. Nüfusun yüzde 10’una yardım ettiğine göre bu rakam 500 bin kişi eder. Peki, sürekli ayni kişilere mi yardım yapılıyor?
Hayır, elbette değil 1,5 – 2 milyon kişiye ulaşıyor yardımlar çünkü her hafta değişik 500 bin kişiye yardımlar gidiyor. Yani ayda bir kez yardım alan yaklaşık 2 milyon kişi var.
Melih beye, ‘ yardım alanların listesini açıklayın’ derseniz ‘bir elin verdiğini diğer el bilmemeli’ yanıtını alırsınız. Yani açıklamaz, açıklayamaz.”
Ben de elbette Melih Gökçek’in sırrını açıklayan siyasi dava arkadaşının adını açıklamam. Hatta Melih Bey ararsa, “ Gazetecinin haber kaynağı gizlidir. Yasalar bu konuda Gazeteciye dokunulmazlık tanır” derim.