Bu proje seçmene heyecan vermez!

Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı “Yüzyılın Projesi” CHP’nin ekonomik konulara ilgi duyması, sanayileşme, kalkınma, milli gelirin artırılması, yeni istihdam alanlarının yaratılması gibi konulara eğilmesi açısından elbette olumludur ama 7 Haziran seçiminde oy kullanacak seçmeni etkileyecek bir proje olmaktan çok uzaktır.
Türkiye’nin bölgenin sanayi ve ticaret merkezi olması, yeni mega bir kent kurulması, dünyanın dört bir yanından gelen ürünlerin Türkiye üzerinden çevre ülkelere dağıtılması diye özetleyebileceğimiz projenin tamamlanma tarihi olarak Kılıçdaroğlu 2035 yılını işaret etmiştir. Oysa seçmen 20 yıl sonraki refah ve mutluluğu değil 8 Haziran 2015’de cebine ve evine girecek şeylerin hesabını yapmaktadır.
++
Bir üniversitenin ekonomi ya da işletme bölümleri için lisans ve doktora tezi olabilecek bir konunun seçime beş kala ana muhalefet partisi tarafından “Yüzyılın Projesi” diye tanımlanmasına şaşıranlar sanırım bir hayli çoktur.
Benim tanıdığım Türk halkı bu projeye bir hayal, şu aşamada kendisi için hiçbir şey ifade etmeyen bir vaatler zinciri olarak bakacak, büyük ihtimalle, “Ya yeni bir kent kuracaklarmış. Orada fabrikalar filan olacakmış. Bir de dünyanın çeşitli yerlerinden gelen mallar burada ambalajlanıp çevre ülkelere dağıtılacakmış” diye değerlendirecektir.
Söz konusu proje seçmene heyecan vermez ama herhalde başta iktidardaki Ak Parti ile muhalefetteki MHP ve HDP’de derin bir rahatlama yaratacaktır. Önümüzdeki günlerde “Dağ fare doğurdu… Nasrettin Hoca hikayesi gibi” yorumlarla karşılaşmamız mümkündür.
Öyle tahmin ediyorum ki, seçim gününe kadar bu projeyle ilgili sayısız espri üretilecek, karikatürler çizilecektir.
++
Projenin yarattığı hayal kırıklığı, tanıtım filminin gösterilmesinden sonra salondan gelen kırık dökük alkışlardan da belli oldu zaten.
CHP’lileri bile coşturmayan projenin halkta karşılık bulması imkansızdır.
Seçimde CHP’nin oyları geçen seçime göre birkaç puan artarsa bunun nedeni “Yüzyılın Projesi” değil, “Asgari ücret bin 500 liraya çıkacak, emekliye yılda iki maaş ikramiye verilecek, kredi kartı borç faizlerinin yüzde 80’i silinecek, mazot fiyatı 1.5 liraya inecek” gibi elle tutulur, gözle görülür vaatler olacaktır.