100 bin imza ve seçim tuzakları için gözler YSK’da

Ysk referandum sureci 16 subat persembe baslayacak 9261920 9112 o

Yüksek Seçim Kurulu 16 Nisan referandumu ile güvenirliğini kaybeden bir kurum oldu.

Ayni isimlerden oluşan bu Türkiye’nin kaderini belirleyecek 3 önemli seçimi de yönetecek.

Önce 100 bin imza ile aday olacak Meral Akşener, Doğu Perinçek ve Saadet Partisi adayı için endişemi vurgulayayım.

100 bin imza ve seçim tuzakları için gözler YSK’da olduğunu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şöyle açıkladı: “Vatandaşlar il ve ilçe seçim kurullarına giderek cumhurbaşkanı adayları için imza verecekler.”

ÇOK ÖNEMLİ KONU

Yüksek Seçim Kurulu seçim takvimini belirleyecek ve bu imzaların hangi tarihler arasında verileceğini ilan edecek.

Ve öyle bir son gün belirleyecek ki cumhurbaşkanı adayları için oy pusulaları hazırlanıp basılacak ve sandık başkanlarına gönderilecek.

Seçime sadece 64 gün olduğuna göre şöyle bir hesap yapalım.

Eğer YSK 1 Haziran’a kadar imza verilmesini gerektiğini açıklar ise imzaların verilmesi için 30 gün süre vermiş olacak.

Cumartesi Pazar günlerini çıkartırsak yaklaşık 20-22 günde bir cumhurbaşkanı adayı için en az 100 bin imzanın atılması gerekir.

Bu da günde 4.500 – 5.000 imza atılmasını gerektirir.

100 bin imza ve seçim tuzakları için gözler ysk’da
100 bin imza ve seçim tuzakları için gözler ysk’da

Şimdilik 3 aday bu imzaları toplamak durumunda olduğuna göre her ilçe seçim kurulunda yaklaşık 15-20 bin kişinin imza vermesine uygun organizasyon yapılması olmazsa olmaz seçim şartıdır.

Seçim tuzakları dedik ya şimdi YSK’nın bu konuda nasıl bir karar alacağı önemli.

81 il ve 957 ilçe var ki YSK tüm ilçelerde bu imzaların alınacağı bir organizasyon yapacak mı?

CUMHURBAŞKANI ADAYLARINI ENGELLEMEYEN

Yoksa 100 bin imza ile aday olacaklarının önünü kesmek, işlerini zorlaştırmak için özellikle büyük kentlerde ve her il merkezinde belli sayıda yani 1-2 ilçede imza toplanması gibi bir engelleme içinde mi olacak?

Peşinen söyleyeyim YSK bu hesapların içinde olur hatta sınırlı sayıda ilçe seçim kurulunda sadece birer kişi görevlendirme gibi ayak oyunlarına ve engellemelere girerse cumhurbaşkanlığı seçimine peşinen şaibe düşürmüş olur.

100 bin imza toplayacak adaylar için maksimum tedbirler alması konusunda YSK başkan ve üyelerini demokrasiye sahip çıkmaları konusunda uyarıyorum.

Her Türk vatandaşı demokratik haklarını sonuna kadar kullanmalı YSK AKP’nin değil devletin bir kurumu olarak sadece 100 bin imza konusunda değil sandık başkanlarının seçimi konusunda da adil ve tarafsız bir tavır sergilemelidir.

Sandık başkanları konusuna gelince ki seçim güvenliği açısından bu görevlere YSK denetiminde ilçe seçim kurulları tarafından atanacak devlet memurlarının seçimi de 24 Haziran seçimleri için çok büyük önem taşımaktadır.

ŞAİBE İÇİN DE UYARI

Özellikle AKP ve MHP belediyelerinin memurlarından seçim yapılması, AKP ve MHP üyesi veya üye yakınları olan memurların sandık başkanı olarak atanmaları da seçimlere büyük şaibe düşmesine neden olur.

Buradan ilçe seçim kurullarını da başkanlarını da uyarıyorum.

Sizler bir partinin değil, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hâkimlerisiniz. Seçimlerin güvenliği sizlerin şeref ve namusunuza emanet edilmiştir.

Adil ve hilesiz bir seçim için özellikle 16 Nisan referandumunda yaşanan tüm olumsuzlukları engellemek için en büyük görev sandıkların güvenliğini ve namusunu korumaktır.

Özellikle “gezer sandık” ile alınacak vatandaş oylarında şaibe olmaması da bu seçim için büyük önem taşıyor.

Nasıl aday olunacağı belli olmayan bir cumhurbaşkanı seçimi 64 gün sonra yapılacak ki o cumhurbaşkanı tek başına Türkiye Cumhuriyeti Devletini çok geniş yetkilerle yönetecek kişidir.

TEKRAR TEKRAR UYARMAK GÖREVİMİZ OLMALI

Başbakanlık kalktığına göre, Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi ile Cumhurbaşkanı yürütmenin başı, yasamanın amiri ve yargının tek seçeni olacağına göre bu göreve talip olacak kişilere engeller çıkarmak demokrasiye de kişilik haklarına da son derece aykırıdır.

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerine şaibe düşmemesi için YSK’yı son bir kez daha uyarıyorum.

Temiz ve adil seçim, Türk milletinin analarının ak sütü kadar helal hakkıdır. Olası şaibeli her karar bu ülkeye, bu millete ve demokrasiye ihanet olur.

The post 100 bin imza ve seçim tuzakları için gözler YSK’da appeared first on Sonsöz Gazetesi • Haberler, Güncel Haberler • Ankara Yerel Gazete.

Source: Orhan Uğuroğlu Sonsöz Yazıları