2 Yüzlü Amerika

BİDEN, PYD/ YPG’Yİ “KÜRT GÜÇLERİ” DİYE KORUYARAK “SURİYE’Yİ BOMBALAMAYIN” DEDİ

Biden Başbakan Davutoğlu’na terör örgütü PYD ve silahlı kanadı YPG için “Kürt güçleri” dedi ve Türkiye’nin Suriye’deki PYD/YPG’yi bombalamamasını istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Biden’in bu sözlerine sert tepki vermesi bekleniyor
Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında telefon görüşmesi hakkında bilgi verildi.
Türkiye terör örgütü PKK’nın uzantısı PYD’nin silahlı gücü YPG’yi angajman kuralı çerçevesinde bombalarken Amerika’nın 2 numaralı ismi Biden PYD ve uzantısı YPG için “Suriyeli Kürt güçleri” ifadesi kullanıldı.
Biden bu tanımına Türkiye’yi çok kızdıracak bir açıklama daha ekleyerek Türk ordusunun bölgeye yaptığı top atışlarını durdurması yönünde çağrı yaptı.
TÜRKİYE’NİN KIRMIZI ÇİZGİSİ
Türkiye ise PYD ve silahlı terör uzantısı YPG’nin hem Amerika hem de Rusya ile ikili oynadığını vurguluyor ve MİNİĞ havalimanını özgür Suriye ordusundan geri almakla suçluyor.
Rusya ve Hizbullah kara savaşında PYD’ye açıktan destek veriyor. ABD ise bu durum karşısında Türkiye’yi top atışlarını durdurmaya çağırıyor.
Amerika’nın yalnız bıraktığı Türkiye ise Kırmızı Çizgilerini ortaya koyarak PYD ve YPG’nin Türkiye’ye yönelik atışlarına kar şılık veriyor.
Türkiye – Suriye sınırında bulunan Türk topçu birliğinin, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG hedeflerine yönelik atışları dün de devam etti. Fırtına obüsleriyle 17 saatte Mehmetçik 50 hedefi vurdu.
Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamaya göre, Azez’in güneybatısındaki Maranas bölgesindeki ’nin silahlı güçleri YPG unsurları Akçabağlar (Kilis) üs bölgesine ateş açtı.
Türkiye Fırtına topları ile bu saldırıya misliyle karşılık verdi. Bunun üzerine YPG mevzilerinden açılan ateş kesildi. Ancak aynı bölgeden ateş tekrar başlayınca, 40 kilometre menzile sahip Fırtına obüsleri yeniden karşılık verdi. Gece en az 10 kez top atışı yapıldı.
YPG unsurları yine aynı bölgeden atış yapınca, Türk topçusu da saat 10.00’dan itibaren karşılık vermeye başladı. Dün 17 saatte 100’den fazla atış yapıldığı ve 50 kadar hedefin vurulduğu öğrenildi. Askeri kaynaklar, Suriye tarafında hangi kesimden gelirse gelsin, Türkiye’ye ateş açıldığında, angajman kuralları kapsamında ‘misliyle karşılık verilecek’ kuralının kararlı şekilde uygulanacağını vurguladı.
HATAY’DAN ESAD VURULDU
Askeri kaynaklar dün ayrıca Hatay bölgesindeki Dağardı Hudut Karakolu bölgesine Esad rejimine bağlı güçlerden havan atışı yapılması sonucu yine Fırtına obüsleriyle misliyle karşılık verildiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir