7 Haziran şifresi: HDP

Son yıllarda Bağımsız adaylarla seçimlere giren ve 20’den fazla Milletvekili çıkararak Meclis’te grup kuran Halkın Demokrasi Partisi (HDP) bu kez % 10 barajına rağmen 7 Haziran seçimine parti olarak iddialı giriyor. HDP barajı aşarsa ne olur, aşamazsa ne olur? 2002, 2007 ve 2011 Genel Milletvekili seçimlerinde tek başına iktidar olan AK Parti’ nin Meclis’teki gücünü 7 Haziran Milletvekili seçiminde koruyup, koruyamayacağı ayrıca Başkanlık sistemi için yeterli çoğunluğu sağlayıp, sağlayamayacağı tartışılıyor.
İşte bu noktada Halkın Demokrasi Partisi (HDP) 7 Haziran için şifreyi çözecek parti olarak ön plana çıkıyor.
HDP’ nin % 10 barajını aşması durumunda yaklaşık 50-60 Milletvekili çıkaracak olması Meclis’te 13 yıldır tek başına iktidarda olan AK Parti için büyük önem taşıyor.
Geçen seçimlerdeki oy oranları dikkate alındığında CHP’ nin % 28-30, MHP’ nin % 18- 20 oranlarında oy alması durumunda muhalefet partileri yaklaşık % 55-60 gibi bir oy oranını alabilirler.
İşte bu tablo Meclis’te Milletvekili dağılımına nasıl dağılır şimdiden tahmin etmek zor.
Eğer HDP barajı geçemez ise bu durumda Doğu ve Güneydoğu’ da alacakları oyların hemen hemen hepsinin AK Parti’ye kayması bekleniyor.
Barajı aşamaz ise HDP bu durum AK parti’ nin Meclis’te yaklaşık 375-400 Aralığında Milletvekili çıkarma olasılığı ortaya çıkıyor.
İşte bu tablolar da 7 Haziran şifresi olarak HDP’ yi gösteriyor.