AK Parti listesinde iki önemli tespit

1- ABDULLAH GÜL’E YAKIN İSİMLER LİSTEYE ALINMADI
2- SIZMAYA ÇALIŞAN CEMAATE
YAKIN 54 ADAY ELENDİ
Recep Tayyip Erdoğan’ ın ağırlığını koyduğu AK Parti Milletvekili Listesinde Davutoğlu’nun adayları da yer alırken Abdullah Gül’e yakın olduğu belirlenen isimlere listelerde yok denecek kadar az yer verildi. Cemaate yakın 54 isim ise tek tek belirlendi ve listeye alınmadı.
Başkanlık sistemi hedefi ile 400 milletvekili çıkarmak için Milletvekili listesini belirleyen AK Parti’de iki önemli unsur dikkat çekti.
Parti kurucusu 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül davetlere rağmen Milletvekili olmak için başvuruda bulunmadı. Ancak Gül’e yakın olduğu bilinen Milletvekilleri listede yer bulamadı. Yeni başvuranlar arasında da Gül’e yakın olduğu bilinen isimler listede seçilecek yerlere konulmadı.
Paralel yapı ile mücadele tüm hızı ile sürerken AK Parti’den listeye girmek isteyen Cemaate yakın 54 isim ise tek tek belirlendi ve liste dışı bırakıldı.
Aslında Milletvekili AK Parti aday listeleri için ” % 50 Erdoğan, % 50 Davutoğlu olarak belirlenecek “ şeklinde paylaşım formülünü yazmıştım. Ortaya çıkan AK Parti listesi de bu formülü doğruladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok yakın isimler listede seçilecek yerlerde yer aldılar. AK Parti temayül yoklamasında ve kurullarda birinci sırayı alan isimler ya Cemaat ya da Gül adına takıldıklarından listeye giremediler.
AK Parti milletvekili listesi incelendiğinde sürpriz ve ünlü isimlerin de yer almadığı ortaya çıkıyor.
Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’ nun ilk sınavı olacak. 7 Haziran seçimi Erdoğan’ ın “ Başkanlık” sistemini gerçekleştirmesi açısından 400 Milletvekili hedefine ulaşması açısından da kuşku yok ki büyük önem taşıyor.