Abdullah Gül Ak Parti’den koptu

AK PARTİ’DE GÜL’E YÖNELİK KIZGINLIK KOPMAYA NEDEN OLDU
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e eski partisi AK Parti’den tepki sesleri yükselince beklenmedik bir durum ortaya çıktı. AK Parti kurucusu, ilk Başbakanı ve ilk Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Saray’da yapılan 29 Ekim Resepsiyonuna da katılmadı.
10 Ağustos 2014’de halkoyu ile yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi AK Parti’nin iki önemli kurucusu Abdullah Gül ile Recep Tayyip Erdoğan arasına kara kedi girdi.
Bir dönem daha Cumhurbaşkanı adayı olmayı ya da Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığında AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlığı düşünen Abdullah Gül hiç beklemediği bir şekilde dışlandı ve Ahmet Davutoğlu Erdoğan tarafından tercih edildi.
Bu karara Gül’ün Fethullah Gülen ve cemaatine olan yakınlığının neden olduğu siyasi kulislerde seslendirildi.
Gül’ün Cumhurbaşkanlığını Erdoğan’a devir ettiği resepsiyonda eşi Hayrünnisa Gül’ün “Bir turnusol döneminden geçiyoruz. Bu süreçte bazı yaşadıklarımızı, 28 Şubat döneminde benim başörtümün tartışıldığı günlerde bile yaşamadık. Şimdi ben de susuyorum, ama fazla susmayacağım; asıl intifadayı (ayaklanmayı) ben başlatacağım” sözleri Erdoğan ile Gül’ün arasını koparan en önemli unsurlardan birisi oldu.
Nitekim Gül’ün, AK Parti’nin kuruluş yıldönümü başta olmak üzere partinin hiçbir davetine çağrılmaması ve çağılanlara da iştirak etmemesi büyük bir küskünlüğe yol açtı.
Gül’ün Ankara’daki bombalı saldırı sonrası “geçmiş olsun” demek için Cumhurbaşkanı Erdoğan ya da Başbakan Davutoğlu yerine CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ı DİSK ve KESK’i araması ise kızgınlığa neden oldu.
AK Parti’ye destek vermesi için  memleketi Kayseri’ye davet edilen ve halka hitaben konuşma yapması istenen Gül’ün, bu teklifi kabul etmediği Erdoğan’ın bunu öğrenince çok ağır sözlerle Gül’ü eleştirdiği AK Parti kulislerine yansıdı.
Bütün bu yaşananlar, “ kardeşim” diyerek 11. Cumhurbaşkanı olarak Gül’ü seçtiren Erdoğan’ın Gül ile ilişkisini tamamen kopardı.
Abdullah Gül’ün 29 Ekim resepsiyonuna katılmaması bazı AK Partililer tarafından iki ayrı şekilde yorumlandı. Birincisi, “Erdoğan davet etmedi” ikincisi ise “Erdoğan davet etti. Gül ve eşi katılmadı” şeklinde.
Sonuç olarak bu gelişmeler yarın yapılacak Genel Seçim öncesi Gül’ün AK Parti’den tamamen koptuğunu ortaya koydu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir