Adalet Bakanlığı ‘na ağır suçlamalar

Av. Mehmet Rifat Bacanlı:
Girişinde sucukçu bulunan AK Plaza Adliye Sarayı olur mu?
İskan izni olmayan kaçak binadan Adliye olur mu?
Kaçak Binaya Yıllık 4 milyon 182 bin liraya kira bedeli verilir mi?
Avukatlar duruşmalara makbuzsuz 10 lira otopark ücreti vererek mi girecek? Diye sordu ve “10 lirayı Bakanlığa bugün rücu edeceğim” dedi…

Türkiye’de ilk kez kurulan İstanbul Tahkim Merkezinin Yönetim Kurulu üyesi Av. Mehmet Rifat Bacanlı Adalet Bakanlığını eleştiri yağmuruna tuttu.
Ankara Adliyesi’nin bazı birimleri Çukurambar Çetin Emeç Bulvarı üzerinde bulunan ve tabelasında uzun süre ‘Ak Plaza’ yazan binaya taşındı.
Av. Mehmet Rifat Bacanlı ile AK Plaza Adliyesi konusunda röportaj yaptım.
Soru: Siz Türkiye Barolar Birliği tarafından İstanbul Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu üyesi seçildiniz. Bu bina ile ilgili olarak yaptığınız eleştiriler de Meclis’e yansıdı. Adalet Bakanlığını neden eleştiriyorsunuz?
Av. Bacanlı: Öncelikle Sonsöz Gazetesi bizim ilk göz ağrımız. Birçok gazeteci talep etti ama görüşmedim. Orhan Bey Adalet Bakanlığı 4 milyon 182 bin lira kira bedeli ile kaçak katı olan binayı kiraladı. Ancak anlaşıldı ki AK Plaza denilen yapının iskan müsaadesi yok yani kaçak AK Plaza Adliye Sarayı kurulmamalı.
Soru: Sucukçu eleştiriniz de var.
Bacanlı: Evet bugün altında sucukçu olan meşhur AK Plaza Adliyemiz var. Kaçak AK Plaza’da dükkan Adalet Bakanlığından önce kiralanmış bu lokanta tarafından. Bu adliyenin arşivi yok ama sucukçusu var. Çok ayıp bir durum Ankara’da başka bina mı bulunamadı AK Plaza’dan başka Adliye yapılacak.
Soru: Otopark hizmeti ücretli mi?
Bacanlı: Evet makbuz vermeyen otoparka 10 lira ücreti vererek ilk duruşmama girdim. Unutmadan söyleyeyim 10 TL nin makbuzunu yarın alıp Adalet Bakanlığına rücu edeceğim.
Soru: İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu bu sorunları Meclis’e taşıyarak Adalet Bakanlığına yazılı soru önergesi Mİ verdi.
Bacanlı: Evet hazırladığım soru önergesini Sayın Tanrıkulu Meclis’e taşıyarak şunları sordu Adalet Bakanına:
Mesela iskanı olmayan kaçak katlı binayı niye kiraladınız?
Müteahhit “iskanı da bakanlık alacak kaçak katıda bakanlık çözecek” dedi mi?
Adliye binalarında dâhi hâkim ve savcılarımız ile avukatların can güvenliği yeteri kadar sağlanamazken, girişinde sucukçu olan binada güvenlik ne şekilde sağlanacak?
Sucukçunun yeri arşiv, önündeki alan Avukat otoparkı yapılamaz mı?
Biz Avukatlar adliyeye gelince sucukçuya otopark ücreti vermek zorunda mıyız?
Bu kadar tanık, avukat buraya nasıl ulaşacak?
Soru: Bakanlık yanıt verdi mi?
Bacanlı: Hayır henüz vermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir