İktidar olmayı isteyen yok ki

CHP KURULTAYINDA HEDEF KOLTUK KAPMAKTI

Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında “tek başına iktidar” olmayı bırakın CHP’nin iktidar hedefini bile ortaya koymadı. Delegelerle konuştum, izledim, sloganlara, afişlere baktım ve kararımı verdim: Bu CHP’nin hedefinde iktidar olmak yok. Delegelerin tek hedefi var, parti yönetiminde koltuk kapmak…
Murat Karayalçın ile Kurultay öncesi yaptığım söyleşideki, “ İktidara yürüyüş” hedefini manşet yaptık gazetemizde.
Kurultay’da birçok delege Sonsöz Gazetesinin bu haberini okuyordu Kurultay’ın başlamasını beklerken.
Kemal Kılıçdaroğlu’nun salona girdiği anons edildi. Eşi ile salona giren Kemal Bey ve eşi doğrudan gidip yerlerine oturdular. Salonu dolaşmadılar, platforma çıkıp delegeleri selamlamadılar.
Kürsüye ve platforma baktım salonun içinde oturanlarla neredeyse ayni seviyede. Ve delegeler, milletvekilleri oturdukları yerden kürsüyü göremiyorlar. Divan da ayni seviyede yer aldı.
O anlarda açıklandı ki Kılıçdaroğlu’na rakip çıkan Mustafa Balbay’da yeterli imzayı toplayamadı. Bu durumda da Kemal Kılıçdaroğlu tek aday kaldı Genel Başkanlık seçiminde.
Afişler asılmış, Kürtçe olanlar var, il ve ilçelerinin adlarını duyurmak isteyenler var, sloganlar var hükümeti eleştiren ama “hedef iktidar” diye tek bir afiş yok.
Kılıçdaroğlu yaklaşık bir saat konuşurken dikkatle dinledim. Hükümete, Cumhurbaşkanına vurdukça vuruyor.
Sloganlar, “ Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diye atılıyor. Yani Atatürk’ün askerleri mi? Sanmam Mustafa Kemal Kılıçdaroğlu’nun askerleri bunlar.
Ya iktidar hedefine ilişkin sloganlar? Ben 2 gün boyunca duymadım.
Kurultay’ da büyük bir savaş başladı. Heyecan dorukta, iktidar için mi?
Yok, canım delegelerin tek hedefi Parti Meclisi ya da Yüksek Disiplin Kurulu listesinde yer almak.
10’a yakın liste dağıtıldı Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesini delmek için. Demokrasi mücadelesi denilebilir ama bu çabaları neden iktidar olma hedefi için ortaya koymadı CHP’li delegeler merak ettim.
Düşünen ve iktidar hedefi ile “ yeniden halk tipi örgütlenme” öneren Murat Karayalçın’ın yalnızlığı damga vurdu Kurultay’a.
Sonuç olarak bu Kurultay’da bitti ama bu delegelerle, bu örgütlerle, bu parti yönetimi ile CHP’nin 2019’da yapılacak yerel, cumhurbaşkanı, milletvekili olmak üzere 3 seçimi gördüm ki hiç düşünmüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir