AK Parti Davutoğlu ile 400 vekil çıkartabilir mi..?

İŞTE PÜF NOKTASI: % 10 barajını aşmak için geçtiğimiz seçimlerde “Bağımsız aday” formülü ile seçime girerken 7 Haziran seçimlerine parti olarak katılma kararı alan HDP barajı aşamazsa AK Parti’ ye, dolayısıyla Erdoğan’ ın Başkanlık için istediği 400 milletvekili barajına destek vermiş olacak…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın 2002 Genel seçiminden 13 yıl sonra AK Parti için koyduğu milletvekili sayısına yönelik hedefi 7 Haziran seçimlerinin en çok tartışılan konusu olacak.
Öncelikle şunu vurgulayalım. Erdoğan’ ın bu hedefi ilk Genel Başkanlığı ve ilk seçimi olması açısından Başbakan Ahmet Davutoğlu için çok büyük önem taşıyor.
Davutoğlu AK Partinin 400 milletvekili çıkarmasını isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın bu hedefini yakalarsa Genel Başkanlık’ ta süreklilik kazanabilir ama Başbakanlığı kaybedeceği aşikâr. Çünkü Başkanlık sisteminde artık Başbakan ve Bakanlar olmayacak.
Eğer AK Parti 400 milletvekili çıkarırsa Anayasa değişikliği ile Başkanlık sistemini kuracak ve Davutoğlu’ na bu durumda verilecek en önemli mevki Başkan Yardımcılığı olacak.
Davutoğlu 7 Haziran seçimlerinde 400 milletvekili ya da Anayasa’ yı değiştirecek 367 üstü milletvekili sayısına ulaşamaz hatta AK Parti’ nin oylarında gerilemeye neden olursa kuşku yok ki Erdoğan’ ın gözünde değer kaybedecek.
İşte bu hedefler ve olasılıklarda kilit parti kuşkusuz HDP olacak. % 10 barajına rağmen seçime parti olarak katılan HDP’ liler eğer barajı aşamazlarsa aldıkları oyların neredeyse % 100’ ü AK Parti hesabına yazılacak. Çünkü gerek CHP gerekse MHP Doğu ve Güneydoğu illerinde yok denecek kadar az oy alabiliyor.
İşte bu durum Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın AK Parti’ nin 400 Milletvekili çıkarma hedefinde Davutoğlu için de müthiş bir katkı sağlayacak.