Hakan Fidan senaryoları

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu arasındaki ilk görüş ayrılığı MİT Müsteşarı “Hakan Fidan’ın adaylığı konusunda ortaya çıktı. Fidan’ ın Milletvekili adaylığına Cumhurbaşkanı Erdoğan olumlu bakmamasına rağmen Davutoğlu olumlu baktı. Başkent kulislerinde senaryolar yazılmaya başlandı
Recep Tayyip Erdoğan’ ın gözdesi bürokrat Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan’ ın AK Partiden Milletvekili adayı olmak için istifa etmesi üzerine Başkent kulislerinde çeşitli senaryolar yazılmaya başlandı.
“Hakan Fidan’ ın milletvekilliği adaylığına olumlu bakıyor musunuz?” sorusunu Erdoğan, “ açık sözlüyümdür ben. Adaylığına ben olumlu bakmıyorum. Bunu Sayın Başbakan’a da söyledim. O Sayın Başbakan’ın takdiridir. Ona karışma hakkım yok” diye konuştu.
Şimdi Erdoğan’ ın bu açıklamasındaki şifreleri çözmeye çalışalım:
1. Hakan Fidan’ ın adaylığına Erdoğan’ ın olumlu bakmaması: 12 yıl Başbakanlık yapan Erdoğan’ ın bu sözü inandırıcı gelmiyor. Çünkü Erdoğan kafasına yatmayan işlere onay vermeyen bir siyasi kişilik sergiledi 12 yıl boyunca.
2. Hakan Fidan Erdoğan’ ı kıracak, üzecek bir davranış içinde olamaz. Görevde olduğu sürece Erdoğan’ a bağlılığı ile dikkat çekti.
3. Başbakan Davutoğlu’ da Erdoğan’ ı üzecek, kıracak bir davranış içinde olmayacağını defalarca beyan etti. Eğer Erdoğan Davutoğlu’ na “ Hakan Fidan istifa etmesin, AK Parti’den Milletvekili adayı olmasın” deseydi, Davutoğlu kendisini asla kırmazdı.
4. Hakan Fidan’ ın AK Partiden Milletvekili adayı olma niyetinin kararını Başbakan Davutoğlu’ nun vereceğini Erdoğan, “O Sayın Başbakan’ın takdiridir” diye değerlendirdi. Bu sözlerin arkasında;
a. “AK Parti’ nin Milletvekili adaylarının tamamını Davutoğlu belirleyecek” şeklinde Erdoğan’ ın iması mı var?
b. Erdoğan AK Parti Milletvekili adaylarının belirlenmesinde sonsözü Davutoğlu’ na bırakacak iması mı var?
c. Davutoğlu Başbakanlık görevini üstlenirken AK Parti milletvekili adayları konusunda “tek seçici” olma şartını koydu mu?
5. “Ona karışma hakkım yok” diyerek Başbakan Davutoğlu’ nun kararlarına karışmayacağını mı vurguladı, yoksa 7 Haziran seçimlerine Davutoğlu’ nun elini güçlendirmek için mi bu açıklamayı yaptı?
Sonuç ne olacak, bekleyelim, görelim…