AK Parti’yi ilk kez yenen güç birliği

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU HAKLI ÇIKTI, HÜKÜMETİ KURABİLİRMİŞ
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “ Hükümet kurma görevi bana verilseydi hükümeti kurardım. Erdoğan bundan korktu görevi vermedi” dediğinde haklı çıktı. AK Parti hükümeti 11 bağımsız milletvekilinin yemin töreninde Meclis’te 13 yıldır ilk kez kaybetti.
Siyaset sahnesinde tek başına iktidar olan partilerin çok büyük gücü vardır Meclis’te. İstedikleri yasaları çıkartırlar. Muhalefet partilerinin önerilerine, uyarılarına önem vermezler.
Son 13 yıldır tek başına iktidar olan AK Parti Meclis’te her istediği yasayı çıkarttı ve muhalefete karşı hemen hemen hiç yenilgi almadı. Çünkü çoğunluk hep elinde oldu ta ki 7 Haziran’da yapılan milletvekili seçimine kadar.
İşte bu seçim AK Parti’nin tek başına iktidar olmasına imkân vermeyen bir sonuç ortaya çıktı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği destek ile Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti’yi bir koalisyon hükümeti kurma yerine yeni bir seçime taşıma taktiği başarılı oldu.
Deniz Baykal ile Saray dışında buluşmayı kabul eden Erdoğan Hükümeti kurma görevini iade eden Davutoğlu’ndan sonra Anayasa gereği CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na da görevi vermeliydi.
Erdoğan’ın, “ Beştepe’nin yolunu bilmeyenlere neden hükümet kurma görevi vereyim” açıklamasına, “Sayın Cumhurbaşkanı Deniz beyle neden saray dışında buluştun” diye sormak gerekmez mi?
Meclis’te bağımsız milletvekillerinim yemin töreninde CHP, MHP ve HDP milletvekilleri “ Hayır “ oyu kullanınca AK Parti 13 yıl sonra Meclis’te ilk yenilgisini aldı.
Üst üste yapılan oylamalar sonucunda hükümetin düşme riski olması, Suriye ve Irak için sınır ötesi operasyon yetkisi hakkındaki Bakanlar Kurulu kararnamesi konusunda büyük bir siyasi sıkıntının ortaya çıkacağını gören bazı milletvekillerinin Genel Kurul salonundan çıkması ile AK Parti Hükümetinin bağımsız Bakanlarına yemin etme imkânı çıktı ve Geçici seçim Hükümeti de düşmekten kurtuldu.
Bu sonuç gösterdi ki eğer Erdoğan Kılıçdaroğlu’nu hükümet kurma görevi verseydi CHP-MHP hükümeti kurulabilirdi.
İşte bu yüzden Erdoğan 45 günü AK Parti’ye kurnazca kullandırarak doldurttu ve istediği erken ya da onun deyimiyle tekrar seçim kararı alındı.
1 Kasım bakalım nasıl bir tablo çıkaracak sandıktan…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir