Aldığınız ve alacağınız maaşlarınızı iade edin

550 Milletvekili Meclis Başkanını seçmek için 7 Haziran’dan bu yana sadece 23 saat çalıştı. 1 Kasım’da da erken genel seçime gidiliyor ki hadi 2-3 gün daha çalışmış olsunlar. 7 Haziran’dan 1 Kasım’a kadar 5 ay maaş alacaklar ki hiç hak etmediler.
Hani denir ya, “ gözümüz yok “ diye, hani denir ya “ Allah daha çok versin” diye bizde lafa öyle başlayalım dedik ve 550 Milletvekiline, “ Hak etmediğiniz Milletvekili Maaşlarını kuruşuna kadar iade edin” diye bir çağrıda bulunmak istedik.
Öyle az buz değil maaşları sayın milletvekillerinin. 3 ayda bir yaklaşık 45 bin lira alıyorlar. Yani ayda yaklaşık 15 bin lira. Allah bereket versin!
Peki, insan hak etmediği bir parayı almalı mı?
Hayır, almamalı çünkü 550 Milletvekili 7 Haziran’da seçildi, mazbatalarını alıp geldiler Meclis çalışsın diye beklediler.
Evet, Meclis Başkanlığı için çalıştı, CHP ve HDP’nin terör araştırması için Meclis Komisyonu kurulmasını görüşmesi için çalıştı.
Günlerce mi? Yok canım sadece 23 saat çalıştılar. Bir gün dahi değil. Hadi günlük çalışma saati 8 saat desek yaklaşık 3 gün çalıştılar. Hadi Erken Genel Seçim için de 3 gün çalıştılar diyelim.
5 ayda 6 gün. Neyse hesabı Maliye Bakanlığı yapar çalışma günleri karşılığını isteyen Milletvekiline öder.
Ama iş 550 Milletvekilinin aldığı aylık 15 bin lirayı, “ Hak etmedim iade ediyorum” diye geri vermesidir. Etik olan da budur.
Bakın bir hesap yapalım. Aylık 15 bin liradan bir milletvekili çalışmadığı 5 ay için 75 bin lira alacak Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ayları için.
550 Milletvekili için ise maliye bakanlığı bütçesinden, yani bizlerin verdiği vergilerden toplam 41 Milyon 250 bin lira çıkacak. Az mı, çok mu bilmem.
Her Milletvekili kendi vicdan-cüzdan mukayesesini yapsın.
Etik olan çalışmadıkları, hak etmedikleri bu maaşları 550 milletvekilinin iade etmesidir.
Partilerin Genel Başkanları mı çağrı yapar, Grup kararı mı alırlar yoksa her milletvekili kendisi mi iade eder bilmem.
Bildiğim şudur 550 milletvekilinin aldığı veya alacağı bu parayı hak etmedikleridir.
7 Haziran’da seçilen 550 milletvekiline çağrım şudur: Aldığınız ve alacağınız
Maaşlarınızı iade edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir