Allah’ım nasıl bir toplum olduk..?

GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE YAŞANAN OLAYLARI ŞÖYLE BİR DÜŞÜNELİM; VAHŞET, CANAVARLIK, HUNHARLIK, GİBİ İNSANLIK DIŞI KELİMELERLE TARİF ETTİĞİMİZ CİNAYETLERİ SIK SIK YAŞAR OLDUK.
Özgecan’ ın vahşice öldürülmesi üzerine sosyal medyada başlayan ve toplumun her kesimine yayılan tepki son yıllarda işlenen benzer cinayetleri de akıllara getirdi.
Toplumu çok rahatsız eden olaylar medyaya yansıdığında hep bir ağızdan, “ en ağır ceza” verilmesini dile getiriyoruz, mahkemelerin verdiği “iyi hal“ indirimlerini eleştiriyoruz.
Münevverler, Özgecanlar, Nuhlar, Sinemler peş peşe hayatlarını kaybederken bir kaç gün toplumsal tepkilerimizi en yüksek seviyeye çıkartıyoruz ama sonuçta bu tür cinayetlerin maalesef önüne geçemiyoruz.
Kısa sürede bir arşiv çalışması yaptığımızda neler yaşamışız neler.
Bize, “ ALLAH’IM NASIL BİR TOPLUM OLDUK..?” dedirten son aylardaki bazı cinayetler ve olaylar şöyle:
Özgecan Aslan cinayeti:
Mersin’de Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’a tecavüz etmek isteyen, genç kız direnince de vahşice öldüren Suphi Altındöken, tutuklandığı mahkemede ifadesini değiştirerek, “tahrik” hükümlerinden yararlanmanın altyapısını oluşturmaya çalıştı. Caninin ifadelerinde korkunç bir detay ortaya çıktı. “Özgecan Aslan’ın ellerini daha canlıyken kestiğini” söyledi.
Gazeteci Nuh Köklü, Kartopu oynarken bıçaklanarak öldürüldü
İstanbul’ da Gazeteci Nuh Köklü sokak üzerinde bir grup arkadaşıyla kartopu oynamaya başladı. Bu sırada atılan kartoplarından biri sokak üzerindeki aktar dükkânının vitrin camına isabet etti. Duruma sinirlenerek dışarı çıkan işyeri sahibi Serkan Azizoğlu ile Köklü ve arkadaşları arasında tartışma yaşandı. Tartışma sırasında dükkâna giren Azizoğlu bu defa elinde bıçakla dışarı çıkarak Gazeteci Nuh Köklü öldürüldü.
Babasını bıçaklayarak öldürdü
Çorum’un Boğazkale ilçesine bağlı Evci köyünde meydana geldi Salim E. (35), babasından tarlaları üzerine geçirmesini istedi. Bu talebe olumsuz yanıt veren baba Yaşar E. (70) ile oğlu arasında tartışma çıktı. Tartışma sırasında öfkelenen Salim E., yanında bulunan bıçakla babasını yaraladı. Ağır yaralanan baba Yaşar E. olay yerinde hayatını kaybetti.
Sinem Yurdakul’un ailesi: ‘Hadım ve idam edilmeliler’ Bursa’nın İnegöl ilçesinde hunharca öldürüldükten yıllar sonra dere kenarında cesedi bulunan Sinem Yurdakul’un ailesi, katillerin önce hadım, sonra idam edilmesini istedi.
13 yaşındaki kızı kaçırdı defalarca tecavüz etti, dilendirdi
Ankara’da kaçırıldıktan sonra tecavüz edilip dilendirilen kız çocuğu ailesinin şikâyeti üzerine Adana’da bulundu.
25 yaşındaki Bahadır K., 3 ay önce o zaman 13 yaşında olan S.N.Ö.’yü (14) Ankara’da annesinin dükkânında gördü. Bahadır K. ailesiyle gelip S.N.Ö. ile evlenmek için istedi ancak kız çocuğunun ailesi yaşı küçük olduğu için kabul etmedi. Bunun üzerine Bahadır K., yolda yürüyen S.N.Ö.’yü zorla otomobile bindirerek kaçırdı. Bahadır K., kız çocuğunu kaçırdıktan sonra da aileyi telefonla arayıp, “Kızınız bende eğer polise giderseniz, kızınızı öldürürüm” diyerek tehdit etti. Aile de korkarak polise gitmedi.
Katili bulunamadı, dosyası sırlarıyla kapandı
Edirne’de 1994 yılında tecavüz edilerek öldürülen Trakya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim görevlisi Nagehan Polat’ın dosyası zaman aşımı nedenle kapandı. Yıllarca süren davalar rağmen katili bulunamayan, cinayet sanığı olarak yakalanan O.D.’nin 6 yıl hapis kaldıktan sonra serbest bırakıldığı dava artık sırlarıyla birlikte tarihe karıştı.
4 kişiyi öldüren sanıktan şaşırtan savunma
Fatih’te 23 saat içinde ablası Songül Polat’ın da aralarında bulunduğu dört kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle tutuklu yargılanan sanık Deniz Şahin, “Dördünü de ben öldürdüm, Ancak neden öldürdüğümü bilemiyorum. Her şey bir anda oldu, hatırlamıyorum” dedi. Sanık Şahin’in “Kasten öldürmek” suçundan bir kez ağırlaştırılmış müebbet, 3 kez de müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, sanığın pişman olmadığını belirterek cezalarda ise indirime gitmedi.
‘Kızımın katili hâlâ yakalanmadı’
Konya’nın Akşehir İlçesinde 2012 yılı Aralık ayında, etüt merkezinden evine gitmek için çıkan 13 yaşındaki Hatice Çiftçi, kaybolduktan 4 gün sonra bir meyve bahçesinde iple boğularak öldürülmüş halde bulundu. Kızının katilinin hala bulunmadığını belirten gözü yaşlı Pakize Çiftçi, ‘Benim kızımın kemikleri kalmadı, ama katili hala yakalanmadı’ dedi. Jandarma ise küçük kızın tırnakları ve ipteki doku örnekleriyle karşılaştırmak amacıyla DNA testi için yakınları dâhil yaklaşık 400 kişiden kan örneği aldı. Ancak katil bulunamadı
Maskeli saldırgan 76 yaşındaki kadını dövüp, parmağındaki yüzüğü aldı
Erzurum’da yalnız yaşayan 76 yaşındaki Fikriye Kaya, evine giren kar maskeli bir kişi tarafından dövülüp, parmağı kırıldı. Polis, yaşlı kadına saldırıp parmağındaki altın yüzük ile cep telefonunu alan şüpheliyi yakalamak için çalışma başlattı.