Kadına şiddet araştırma komisyonu üyesi İsmet Uçma’ ya soruyoruz: Sadece diziler mi RTÜK mü suçlu…?

TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonu üyesi AK Partili İsmet Uçma, dizilere çıkışarak diyor ki;
“ Diziler yapacaksınız. Oralarda yenge dayı ilişkilerinde hiçbir sınır gözetmeyeceksiniz. Hiçbir sınırlama tanımayacaksınız. Sonra tecavüzler artıyor diyeceksiniz. E ne bekliyorsunuz? Rüzgâr eken fırtına biçer. Bunda hiç kuşkunuz olmasın” tepkisini gösterdi.
Türkiye’ nin ilk özel televizyonunun kurucularından ve 3984 RTÜK yasasının hazırlayıcılarından birisi olarak ben de diyorum ki;
“ RTÜK’ te 13 yıldır çoğunluk AK Parti’de değil mi…? Neden bu dizilere yaptırım uygulamıyorlar…?
TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonu üyesi AK Partili İsmet Uçma komisyonda yaptığı konuşmada,: “Aileyi güçlendirmediğiniz sürece, bu toplumun değer yargılarına uygun insanları eğitim yoluyla yetiştirmediğiniz sürece, bu sorunları çözme imkânlarından mahrum olduğumuz anlaşılıyor. Şiddetin nedenleri sizce nelerdir? “ diye sordu.
Özgecan Aslan’ın öldürülmesini lanetleyen Uçma, “Toplumun hemen bütün kesimleri olay üzerinde ittifak halindeyken çok üzücüdür ki topluma rehberlik etmesi gereken siyasi önderlerimiz ayrıştırıcı bir üslupla, sanki mevcut hükümet olmasaydı Özgecan katledilmeyecekti, sorumluları mevcut siyasi süreçmiş gibi çirkin, kabul edilmesi mümkün olmayan bir sürece taşımaya çalışıyor. Bundan süratle kaçınmak gerekli” diye konuştu.
Televizyon dizlerindeki senaryoları da eleştiren Uçma, “ Diziler yapacaksınız, orada yenge kayın ilişkilerinde hiçbir sınır gözetmeyeceksiniz, hiçbir sınırlama tanımayacaksınız, sonra ‘tecavüzler artıyor’ diyeceksiniz. Ne bekliyorsunuz? Rüzgâr eken, fırtına biçer. Kreş eken de huzurevi biçecek hiç kuşkunuz olmasın” dedi.
Şimdi ben de Uçma’ ya soruyorum: “ Türkiye’ nin ilk özel Televizyonu STAR ! Magic Box’ ın kuruculuğunu ve 15 yıl Ankara Temsilciliğini yaptım 1990-2005 yıllarında. 1994 yılında çıkarılan 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların kuruluşları hakkındaki Kanunun hazırlanışında resmi ve gayri resmi tüm toplantılarda Gazeteci ve Televizyoncu olarak görev aldım.
Sayın uçma 13 yıldır RTÜK Üyelerinin seçiminde söz sahibi partinizdir. 6 üye sizden 3 üye muhalefet partilerinden Meclis’te siz Sayın Milletvekillerinin oylarıyla seçildi. Bugün dizilerden ve sonuçlarından şikâyetçisiniz.
Bakın katil Suphi Altındöken 26 yaşında yani 13 yaşından itibaren sizin eleştirdiğiniz bu dizileri izlediğini ve etkilendiğini varsayıyorum.
Bu durumda RTÜK’ ün 13 yıldır neden bu dizilere son vermediğini de bizim önce RTÜK’ e seçtiğiniz üyelere sonra siz AK Parti milletvekillerine sormamız gerekmiyor mu?