Amerika havadan Türkiye karadan

2 önemli soru:
1 – Ekim 2014’de eski Meclis’te alınan sınır ötesi operasyon kararı 7 Haziran’da kurulan yeni Meclis tarafından onaylanmadığına göre Davutoğlu Hükümetinin kararı ile yapılan operasyonların “hukuki dayanağı var mı?”
2 – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis kararı olmadan İncirlik üssünü Amerikan uçaklarına açma yetkisi var mı?
Obama-Erdoğan telefon görüşmesinde sağlanan mutabakata göre Türkiye İncirlik üssünü IŞİD’e karşı savaşması için Amerikan uçaklarına açtı. Amerika IŞİD’i hava operasyonları ile vururken, Türkiye’nin de karadan operasyona katılması kararı alındı.
Türkiye’nin Orta-Doğu’da yaşanan savaş bataklığına doğru hızla çekildiği artık net bir şekilde görülüyor.
Önceki gün sabaha karşı F-16 savaş uçaklarımız ile Suriye topraklarındaki IŞİD unsurlarına yapılan hava hücumuna dün sabah Kuzey Irak’taki PKK unsurlarını yok etmek için Kandil’de eklendi.
Böylece Hava Kuvvetlerimiz Suriye’de IŞİD, Irak’ta PKK’ya karşı hava hücumu gerçekleştirdi.
Elbette toprak bütünlüğümüze karşı vatanımızı koruyacağız.
Dünya IŞİD terör örgütünün caniliklerine sessiz kalırken, Amerika Başkanı Barack Obama’nın Suruç’ta 32 masumun canlı bomba ile hayatını kaybetmesini “fırsat” bilerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak IŞİD’e karşı İncirlik üssünün Amerikan Savaş uçaklarına açılmasını istemesi manidar değil mi?
Aylardır IŞİD Kobani ve birçok yerleşim bölgesinde sivilleri öldürürken İncirlik’i istemeyen Amerika, 32 vatandaşımızın hayatını kaybettiği gün Erdoğan’ı arayarak IŞİD’e karşı işbirliği önermesi ve Erdoğan ile mutabakat sağlaması Türkiye’nin sıcak savaşın bir parçası olacağını ortaya koydu.
Amerikan savaş uçakları İncirlikte üstlenip sortiler için havalanırken ülkemizin savaşan şahinleri F-16’lardan destek istemesi ve karadan yapılacak operasyonlar için Türk Silahlı Kuvvetlerinin IŞİD’e karşı savaşması Obama-Erdoğan mutabakatının önemli bir maddesi oldu.
Bu noktada Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınır ötesi yaptıkları harekâtın hukuki dayanağı olarak Hükümet Teskeresinin kabul edildiği Ekim 2014 tarihinde alınan Meclis Kararı gösterildi.
7 Haziran’da yenilenen Türkiye Büyük Millet Meclisi bu kararı onaylamadığına göre eski Meclis’ten alınan karar hukuken geçerli olur mu?
Bana göre olmaz. Çünkü bu bir hükümet teskeresidir ve münhasıran Meclis’te o dönem bulunan milletvekillerin ve partilerin kararı ile onaylanmıştır. Yani artık bu karar “yok hükmünde”dir.
Davutoğlu hükümetinin CHP ve HDP tarafından olağanüstü toplantıya çağrılan Meclis Genel Kuruluna yeni bir teskere göndermesi gerekir sınır ötesi operasyonlarla ilgili olarak.
Peki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis kararı olmadan İncirlik üssünü Amerikan uçaklarına açma yetkisi var mı?
Bana göre yoktur ve verdiği karar “yok hükmünde”dir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir