Millet iradesine büyük saygısızlık

Türkiye’de yıllardır özlenen tablo silahların susması ve PKK terörünün sona erdirilmesi idi. Bu ihtimal HDP’nin 7 Haziran’da 80 Milletvekili ile Meclis’e girmesi ile kuvvet kazandı denilirken önce MHP şimdi de AK Parti maalesef HDP’yi yok hükmünde görüyorlar.
2013’den bu yana süren çözüm süreci 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin % 10 barajını aşarak 80 Milletvekili ile Türkiye Büyük Millet Meclisine girmesi ile yeni boyut kazandı.
Aslında bağımsız seçilip, Meclis’te grup kurarken bu kez % 10 barajını aşmalarının bir nedeni de AK Parti’nin 13 yıldır süren tek başına iktidarının sonlanması amacıyla yaklaşık % 4-5 oranındaki oyların HDP’ye emanet verilmesi idi.
Sonuçta HDP Meclis’te idi ve ilk tepki MHP’den geldi.
CHP-MHP azınlık koalisyonunun HDP tarafından desteklenmesi ile AK Partinin iktidar dönemine son verilmesi düşüncesi MHP’nin, “ HDP desteği ile asla olmaz” tavrı ile rafa kalktı.
Meclis Başkanlığı seçiminde de Deniz Baykal’a HDP’nin oy vereceği gerekçesi ile karşı çıkan Devlet Bahçeli ve milletvekilleri geçersiz oy kullanarak AK Parti’nin adayı İsmet Yılmaz’ın seçilmesine neden oldu.
Bu siyasi karar Bahçeli ve MHP’nin, “ Demokrasi’ye aykırı tavır” olarak eleştirildi.
Başbakan Davutoğlu, son günlerde yürütülen terör operasyonları ile ilgili olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye telefon açarak bilgi verdi.
Ancak Davutoğlu HDP’ yi aramadı.
Davutoğlu, dün de iki lideri bilgilendirmek üzere Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, başkanlığında, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Celalettin Lekesiz ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’den oluşan heyeti dün CHP ve MHP’ye gönderdi.
CHP ile 16.00’de MHP ile 18.00’de Vecdi Gönül ve heyeti son günlerde yaşananlar hakkında bilgi verdi.
HDP ise yine bu bilgilendirme dışında bırakıldı.
İşte bu noktada itirazım var.
Açılım sürecinde İmralı’da Öcalan ile görüşmeleri başlatan AK Parti hükümeti şimdi neden terörle mücadele konusunda HDP ile görüşmüyor anlamak mümkün değil.
Ayrıca ister öyle ister böyle milletin oy vererek Meclis’e soktuğu bir partiyi yok saymak mümkün mü?
Yarın Meclis’te gizli oturum yapılsa HDP’li Milletvekillerini Meclis Genel Kuruluna sokmayacak mısınız?
Erken Genel seçim kararı alınırsa kurulacak seçim hükümetine HDP’yi almayarak Anayasal ve yasal suç mu işleyeceksiniz.
Sayın Başbakan bu yaptığınız yanlıştır. Demokrasiye aykırıdır, milletin iradesine büyük saygısızlıktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir