Amerika ve Türkiye tek sorti yapamadı

PUTİN, “ SIKIYSA SURİYE’YE GELİN” DİYE MEYDAN OKUDU

3 Yıldır Suriye lideri Esad Başer’i devirmek için muhaliflerine insani yardım yapan, IŞİD’i yok etmek için hava operasyonları yapan Türkiye uçağını düşürdükten sonra Rusya ile karşı karşıya kaldı. Putin meydan okuyunca Türkiye ve Amerika askeri operasyonları durdurdu.
Amerika ve Türkiye Suriye Devlet Başkanı Esad Başar’ı devirmek için silahlı mücadele veren Özgür Suriye Ordusuna 3 yıldır insani yardım ile askeri eğitim desteği (Eğit-Donat) veriyordu.
24 Kasım 2015’de Türk Hava sahasını ihlal eden ve uyarılara yanıt vermeyen kimlik beyanı bulunmayan Rusya yapımı SU24 uçağını hava Kuvvetlerimizin uçakları düşürdü.
Yapılan ilk açıklamalardan sonra uçağın Rusya’ya ait olduğu belirlendi ve Türkiye ile Rusya arasında kriz patladı.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefonuna yanıt vermedi.
Putin’in talimatı ile Rusya Türkiye ile yaptığı ticarete son vermek için önemli ekonomik ambargolar uygulamaya başladı.
O güne kadar IŞİD’e karşı hava taarruzları yapan Rusya, Suriye’ye daha çok askeri yığınak yapmaya başladı.
S-400 karadan havaya füze sistemlerini Suriye’ye konuşlandıran Putin bombardıman uçakları ile de Suriye’deki hava kuvvetlerini güçlendirdi.
Bu gelişmeler olurken Putin Amerika ve Türkiye’ye yönelik olarak çok sert hatta tehdit dolu bir açıklama yaptı ve 17 Aralık 2015’de şu sözlerle meydan okudu:
“Türkiye’de birileri uçağımızı vurarak bizi oradan kaçıracakları hesabını yaptıysa büyük hata yaptığı ortada. Rusya çekilmek yerine Suriye’deki askeri varlığını güçlendirdi. Rus savunma sistemi yoktu, şimdi S-400’ler var. Önceden Türkiye, Suriye hava sahasını ihlal ederek uçaklarını istediği gibi uçuruyordu. Sıkıysa şimdi tekrar denesinler de görelim” dedi.
İşte o tarihten bu yana Amerika ve Türkiye uçakları Suriye’ye tek bir sorti dahi yapmadılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir