Zamlar işçilere % 7 – 10 arasında gelecek

Zamlar İşçi ücretlerine % 7 – 10 arasında gelecek. Sektörlere göre zam oranları değişiklik gösterse de Türkiye ’nin lokomotif ilk 10 sektöründeki 7 bin 500 çalışanın tahmini ve 300 şirketin yorumu aynı noktada birleşti: “Sektörlerde zam oranları yüzde 7 ila yüzde 10 arasında.”

Zamlar 2016 için İşçi ücretlerine % 7 – 10 arasında. Bu sektörler içinde Bilişim yüzde 11-13 arasında ücret artışı sinyali verirken; şirketlerin yapacağı zam oranları sağlık sektöründeki çalışanları hayal kırıklığına uğratacak gibi gözüküyor. Diğer yandan ankete göre; hizmet sektöründeki zam oranları çalışanları olumlu yönde şaşırtacağı yönünde bir sonuç çıkıyor.

Zamlar bu yıl çalışanlar için % 7 – 10 arasında. Kariyer.net, Türkiye’nin lokomotif sektörlerinde çalışan yaklaşım 7 bin 500 kişiye 2016 maaş zamları ile ilgili beklenti ve tahminlerini sordu. Bilişim, hizmet, otomotiv, perakende, tekstil, ticaret, turizm, yapı, sağlık ve üretim sektörlerinde faaliyet gösteren 300 şirketten ise “İşçi ücretlerine 2016 yılında zam oranı ne olacak?” sorusunun yanıtını istedi. Anketin sonuçları; hem işveren hem de çalışan tarafında enflasyon oranında “zamlar” için sinyallerini verdi. Hemen hemen tüm sektörlerde zam tahminleri yüzde 7 ila yüzde 10 arasında.

-2016’DA SEKTÖRLERDEKİ ISCI ÜCRETLERİNE ZAMLAR

İşçi ücretlerine şirketlerin yapacağı zamlar çalışanları hayal kırıklığına uğratacak
İşçi ücretlerine şirketlerin yapacağı zamlar çalışanları hayal kırıklığına uğratacak

Zamlar Bilişim sektöründe İşçi ücretlerini yüzde 28’i, yüzde 7-10 oranında artış getirecek. Çalışanların Yüzde 16’sı, yüzde 11-13 oranında zam alacağını düşünüyor. Yüzde 10 oranında bir kesim ise 2016’dan umutsuz; 2016’da zam olmayacağı görüşünde iken; yüzde 20 ve üstünde zam beklentisi olanların oranı ise yüzde 11. Sektörde faaliyet gösteren firmalar içinde ankete katılan İşçi ‘ler yüzde 36’sı yüzde 7- 10 oranı üzerinde yoğunlaşırken; yüzde 15-20 aralığında zam yapacağını söyleyenler; bilişim sektöründeki yüksek ücret beklentilerini doğruluyor.

Zamlar konusunda Hizmet sektöründe de enflasyon oranına yakın tahminler ilk sırada geliyor. Anketi yanıtlayanların isci ‘ler yüzde 26’sı yüzde 7-10 aralığında zam beklentisinde. Diğer yandan işçilerin yüzde 13’ü yeni yılda zam yapılmayacağını düşünürken; yüzde 4-6 zam seçeneğini işaretleyenler de anketi yanıtlayanların yüzde 12’sini oluşturuyor. Hizmet sektöründeki şirket yöneticilerinin yüzde 45’i yüzde 7 – 10 ile tahmin edilen zam oranı etrafında birleşiyor. Yüzde 17 gibi azımsanmayacak bir oranda katılımcı firma ise yüzde 11-13 oranında ücret artışı yapacağını söylüyor.

Otomotiv sektöründe yüzde 33’lük bir oranla yüzde 7-10 zam oranı öne çıkıyor. Zam beklentisi biraz daha yüksek olanlar da var. Katılımcıların yüzde 17’si yüzde 11-13 arasında ücret artışı bekliyor. Anketi yanıtlayanların sadece yüzde 5’i, yüzde 3-4 oranında zam olabileceğini söylüyor. Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmaların yüzde 50’si zam oranı konusunda çalışanların beklentileriyle benzer oranları telaffuz ediyor. Yüzde 7-10 oranını veren işverenlerin yanı sıra; yüzde 15’i çalışanlarına yapacakları maaş artışlarında yüzde 11-13 oranlarına da çıkıyor.

Zamlar Perakende sektöründe de durum çok farklı değil. Çalışanların beklentisi yine ağırlıklı olarak yüzde 7-10 arasında. Anketi yanıtlayanların yüzde 33’ü yüzde 7-10 arasında zam oranı beklerken; enflasyon oranında zam beklentisi olanlar katılımcıların yüzde 14’ünü oluşturuyor. Yüzde 4-7 arasında zam diyerek tahminde bulunanların oranı ise yüzde 13. Perakende sektöründeki çalışanlar ile işverenlerin yorumları birbiriyle örtüşüyor. İşverenlerin yüzde 23’ü yüzde 7-10 oranını işaret ederken; yüzde 17’si ücret artışının yüzde 6’nın altında olacağını söylüyor.

Türkiye’nin en çok istihdam yaratan sektörlerinden biri olan tekstilde de durum çok farklı değil. Beklentiler yüzde 7-yüzde 10 arasında yoğunlaşıyor. Yüzde 4-yüzde 7 aralığında zam olacağını düşünen yüzde 14’lük bir kesimin yanı sıra; katılımcıların yüzde 9’ü ise yüzde 20’nin üzerinde zam beklentisi olduğunu söylüyor. Sektör çalışanlarının beklentisiyle doğru orantılı olarak işverenlerin yüzde 35’i yüzde 7-10 aralığını işaret ediyor. Yine yüzde 22’si yüzde 11-13 oranlarını verirken; yüzde 25’i zam oranlarını enflasyona göre belirleyeceklerini söylüyor.

Son dönemlerde hızlı bir yükseliş sergileyen Ticaret sektöründe çalışanların neredeyse yarısının tahminlerine göre; zam oranları yüzde 7-10 ve yüzde 11-13 arasında gerçekleşecek. Yüzde 26’sı enflasyon civarlarında bir ücret artışı beklerken; yüzde 21’i enflasyonun biraz üzerinde olacağını düşünüyor. Sektör çalışanlarının beklentilerine paralel olarak; şirketler de yüzde 7-13 arasında değişen ücret artışlarından bahsediyor. Ankete katılan firmaların yüzde 39’u yüzde 7-10 oranını işaret ederken; yüzde 25’i yüzde 10-13 oranında zamlar yapacağı belirtiyor.

Yaz aylarında işe alımın arttığı ve istihdam olanaklarının çoğaldığı Turizm sektöründe çalışanların yüzde 15’i ücret artışı olmayacağını savunuyor. yüzde 32’lik bir kesim, diğer sektörlerde olduğu gibi yüzde 7-10 arasında zam beklentisinde iken, yüzde 12’si ise yüzde 3-4 seviyelerinde zam olacağına inanıyor. Sektördeki şirket yöneticilerinin neredeyse yarısının verdiği yanıtlar; yüzde 7-10 oranını işaret ediyor. Ücret artışı beklentisi olmayan kesimi ise bir sürpriz bekliyor. Şirketlerin yüzde 19’u yüzde 11 ila 13 arasında zam yapacağını söylüyor.

Yapı sektörü, son yıllarda yurtiçinde ve yurtdışında yarattığı istihdam olanaklarıyla lider sektörlerden biri. Anketi yanıtlayan sektör çalışanlarının neredeyse yarısı yüzde 8’in üstünde artış beklerken, katılımcıların yüzde 17’si yüzde 11 ila 13 arasında zam olacağını düşünüyor. Yapı sektöründe faaliyet gösteren şirketler içinde anketi yanıtlayanların yüzde 57’si çalışanların beklentisi ile paralel bir yanıt veriyor. İşverenler arasında enflasyon oranında zam yapmayı düşünen yüzde 11’lik bir kesim de var.

Türkiye’de en çok istihdam yaratan sektörler içinde ilk sıralarda gelen üretim sektöründe de aynı tahminler karşımıza çıkıyor. Anketi yanıtlayanların yüzde 30’u yüzde 7-10 aralığında ücret artışı beklerken; bu sektör çalışanları, diğer sektör çalışanlarına göre maaş zammından daha umutlu gibi gözüküyor. Katılımcıların yüzde 16’sı yüzde 11-13 arasında ücret artışı olacağı konusunda hemfikir. Yine anketi yanıtlayanların yüzde 11’i maaşında yüzde 20’nin üzerinde artış bekliyor. İşverenlerin yüzde 28’i yüzde 11-13 arasında zam yapacaklarını söylerken; yüzde 25’i artışı yüzde 7-10 olarak belirtiyor.

Sağlık sektöründe işçilerin yüzde 28’si zamlar için oran tahminleri yüzde 7-10 arasında olacağını düşünüyor. Diğer yandan yüzde 17’lik bir kesim ise biraz umutsuz, yüzde 4-7 tahmininde bulunuyor. yüzde 11’i ise 2016’da ücret zammı beklemediğini dile getiriyor. İşverenler tarafında ise yüzde 7-10 arasında zamlar yapılacağını söyleyen yüzde 26’lık kesimin yanı sıra ankete katılan firmaların yüzde 21 ise enflasyon oranında zam olacağını belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir