Atama ile lider olunmaz

ERDOĞAN ELİNİ ÇEKMEZSE AK PARTİ YOK OLUR, DAVUTOĞLU İLE DE OY KAYBI DEVAM EDER.
Recep Tayyip Erdoğan’ın elbette Cumhurbaşkanı olma hakkı vardı, aday oldu ve milletin oylarıyla seçildi. Erdoğan yerine AK Parti Genel Kurul’u ile tabanın tercih edeceği bir ismin Genel Başkan seçilmesine Özal gibi izin vermeyerek yerine Ahmet Davutoğlu’nu atadı, hata yaptı.

AK Parti’nin 7 Haziran seçim sonuçlarından önemli dersler çıkartması gerekli. Bu derslerin en önemlisi kuşku yok ki Ahmet Davutoğlu’nun Genel Başkanlığa atanması oldu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün mevki değiştirmesi bekleniyordu ama Basın Danışmanı Ahmet Sever’in Gül’e onaylatarak yayınladığı “Abdullah Gül ile 12 yıl” adlı kitabı 2 kardeş arasına kara kediler girdiğini açıkça ortaya koydu.
13 yıl boyunca her seçimi kazanan AK Parti’nin bu gücünü 7 Haziran’da da sürdüreceğini düşünen Erdoğan AK Parti’de Genel Başkan’lık yarışı yapılmasının yerine Ahmet Davutoğlu’nu atayarak tarihi bir hata yaptı.
Özal gibi dedik, tarih tekerrürden ibarettir dedik, yazdık ama Erdoğan 13 yılın verdiği zafer sarhoşluğu içinde siyasetin içinden değil, üniversiteden siyasete giren Davutoğlu’nu AK Parti Genel Başkanlığına atadı. Genel Kurul’dan da tulum oy çıktı.
İşte liderlik bu noktadan sonra ortaya çıkıyor.
Erdoğan ve Davutoğlu 7 Haziran seçimini dikkate almadan birlikte Bakanlar Kurulu toplantıları yaptılar, Milletvekili adaylarını birlikte belirlediler.
Elbette işbirliği bununla kalmadı. Seçim Propaganda çalışmaları başlayınca Erdoğan AK Parti’nin Davutoğlu ile oy kaybettiğini görerek siyaset sahnesine “Başkan”lık projesi ile çıktı ve bütün kozlarını kullanarak muhalefete karşı tavır aldı.
Yani Ahmet Davutoğlu ataması başarısız oldu.
7 Haziran seçim sonuçlarını gösterdi ki” Atama ile Lider olunmaz .“
Eğer Erdoğan Davutoğlu ile AK Parti’nin devam etmesinde ısrarlı olursa partisinin oy kaybetmesi kaçınılmaz olur.
Bu hatayı daha önce de rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal yaptı ve Yıldırım Akbulut’u Anavatan Partisine Genel Başkan atadı. Akbulut ile ANAP oyları eridi.