Koalisyon bilmecesi

4 Parti barajı aşarak Meclis’e girdi ve 13 yıldır süren AK Parti’nin tek başına iktidarı sona erdi. AK Parti, CHP, MHP ve HDP’ den nasıl bir hükümet formülü çıkacak belli değil. Ankara kulislerinde siyasetçiler, gazeteciler, bürokratlar çeşit çeşit koalisyon formülü üretiyorlar.
Türkiye’yi 4 yıl boyunca yönetecek hükümetin hangi partilerin kuracağı koalisyon ile yönetileceği konusunda bir netlik ortaya çıkmıyor.
AK Parti, CHP, MHP ve HDP kendi olmazlarını açıklıyorlar da olacak bir formülü ortaya koyan parti de yok.
Önce AK Parti dışındaki 3 partinin ortak hedefi AK Parti’den 13 yılın hesabını sormak.
Bu şart ortaya çıkınca, sorulacak hesaplar da alt alta yazılıyor. AK Parti bu 3 partiden birisi ile koalisyon kurarsa çok büyük oy kaybedeceğini düşünüyor.
Ayrıca bu 3 Parti’nin 4 Bakan’ı yüce divana gönderme, Erdoğan’ı Saray’dan Çankaya Köşküne gönderip Anayasal sınırlar içinde görev yaptırma, MİT TIR’ları konusuna açığa kavuşturma gibi şartlarının da AK Parti tarafından kabul görmeyeceği biliniyor.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “ 4 Bakanın yüce Divana gönderilmesi için Meclis Genel Kurulundan ret kararı çıktı ama konu yeniden görülebilir, çünkü örneği Meclis’te yapıldı” dedi.
AK Parti’nin bu 3 parti ile koalisyon yapma imkânı olmaz ise kalan 3 Parti’nin aralarından bir koalisyon formülü çıkarma ihtimali ortaya çıkıyor.
MHP ile HDP’ nin bir araya gelerek CHP ile 3 koalisyon kurma ihtimali ise MHP açısından yok denecek kadar az.
Bu durumda kalan tek ihtimal CHP-MHP koalisyonu ve HDP’ nin dışarıdan destek vermesi.
Tabii CHP ve MHP’ nin dile getirdiği formülü de yazmak lazım. Bu partiler, “Çözüm sürecinde el ele hareket eden AK Parti ile HDP koalisyon hükümeti kursunlar” diyor. HDP ise bu formüle seçimden önce bile karşı idi. Ancak önümüzdeki günlerde yeni gelişmeler olur mu?
Siyasette “ olmaz “ yoktur.