Başbakanlık’ta tasfiye rüzgarı

ERDOĞAN’IN BAŞBAKANLIĞI DÖNEMİNDEKİ BÜROKRATLARI GÖREVDEN ALINIYOR

AK Parti Adıyaman Teşkilatı ataması nedeniyle Davutoğlu’nun yetkisini MKYK’na verilmesini sağlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlıktaki kadrolarının tasfiye edilmesine ne tepki vereceği merak ediliyor.

Başbakanlık bürokrasisi Türkiye’de idari yapının beyni konumundadır. Bütün Bakanlıkların hazırladığı yasa tasarıları ve tüm mevzuat Başbakanlığa gelir burada virgülüne kadar değerlendirilir.
Başbakanların da en önemli ve deneyimli bürokratları Başbakanlıktaki kadrolara atanır ve bu ağır görevlerin sorunsuz yaşanması sağlanır.

13 yıl Başbakanlık yapan Recep Tayyip Erdoğan bu dönemde Başbakanlık kadrolarının tamamına kendisine yakın hatta kendisine bağlı deneyimli bürokratları atadı.
Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan olan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu önce Başbakanlık danışmanlarını değiştirerek kendi danışmanlarını atadı.
Bu atamalara kimsenin itiraz etmesi beklenemezdi ve bir itiraz da gelmedi.

Ancak Başbakan Davutoğlu’nun son aylarda Başbakanlık Bürokrasisinde de atamalar yapmaya başladığı ve bu atamaların son haftalarda giderek Erdoğan kadrolarını tasfiye boyutu kazandığı da iddia ediliyor.

AK Parti Adıyaman Teşkilatını görevden alan ve yerine yeni atama yapan Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu’nun bu eylemi ilk ve son oldu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan bu teşkilat müdahalesi üzerine MKYK üyelerine talimat vererek Teşkilat atamaları yetkisini Genel Başkan’dan MKYK’ye alınmasını sağladı.
Davutoğlu’nun itirazı ancak birkaç saat sürdü ve bu karara ilk imzayı atmak zorunda kaldı.

Zaten atmasaydı kriz ancak istifa etmesi ile sonuçlanabilirdi.
Şimdi gözler Davutoğlu’nun Başbakanlıkta başladığı tasfiye rüzgarına çevrilecek.
Bakalım Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti’de olduğu gibi Başbakanlık atamalarında da Davutoğlu’nun yetkisini kaldıracak ya da donduracak mı?