Bir bağış, 11 candır

28 BİN 251 KİŞİ ORGAN BAĞIŞI BEKLİYOR, ÖRNEK BAĞIŞ İSMAİL KÜÇÜKKAYA’DAN

Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın 40 yıl önce başlattığı organ naklinin ve Başkent Üniversitesinin yoktan var olan muhteşem öyküsünü anlatıyorum… Okuyun ve sizler de organlarınızı bağışlayın…
Haldun Simavi’nin bir milyon tirajlı Efsane Günaydın gazetesine 1981’de muhabir olarak işe girdim.
Haldun Bey Eğitim ve Sağlık haberlerine ayrıca özel fotoğraflı haberlere de büyük önem veriyordu.
1975 Yılında Prof. Dr. Mehmet Haberal Türkiye’de ilk kez canlı donörden
böbrek naklini yaptı ve 1978 yılında da Türkiye’de ilk kez kadavradan böbrek naklini gerçekleştirdi. Haberal Hoca’nın Hacettepe Üniversitesinde çalıştığı yıllarda Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Nevzat Bilgin 1969 yılında Gazeteciliğe başladığımda tanıdığım rahmetli gazeteci Çınar Gümüşel’in akrabası idi. Birkaç özel haber yapmıştım o yıllarda.
Mart 1982’de Nevzat Hoca beni arayarak Haberal Hoca ile kurdukları Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfının hemodiyaliz merkezinin açılacağı haberini verdi. Açılıştan önce Bilgin ve Haberal ile fotoğraflı bir röportaj yaptım ve Günaydın’da geniş yer aldı.
O günlerde kadavradan organ alınması tartışmaları başladı. Haberal’ın gayretleri ile yasal düzenlemeler yapıldı, Diyanet İşleri Başkanlığı organ naklinin hiçbir dini sakıncası olmadığını resmen açıkladı ve organ bağış kampanyaları başladı.
40 yıl içinde binlerce kişi organ bağışçıları sayesinde hayata tutundular. Organ bulunamayanlar ise hayatlarını kaybettiler.
Sağlık Bakanlığı resmi kayıtlarına göre 28 bin 251 kişi yapılacak bir organ bağışıyla hayata tutunmayı istiyor.
Fox TV’de İsmail Küçükkaya Organlarını bağışladığını açıklayınca bu öyküyü fotoğrafları ile hatırlatmak istedim.
2 katlı mütevazi bir Vakfın Prof. Dr. Mehmet Haberal tarafından Türkiye’nin gurur duyacağı bir Üniversiteye dönüşmesi de işte bu 40 yıl içinde gerçekleşti.
Türkiye Organ ve Doku Bağış Bilgi Sistemi’ne (TODBS) kayıtlı sadece 150 bin organ bağışçısı var.
80 Milyona ulaşan nüfusumuz dikkate alınırsa 150 bin bağışçı az değil çok çok az.
İşte bu noktada milyonlarca hayranı olan bir Gazetecinin, Televizyon programcısının canlı yayında organlarını bağışladığını açıklaması ve organ nakli kampanyası başlatması çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir