Büyük risk aldı

BU SEÇİMİN TARTIŞMASIZ GALİBİ: CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN
7 Haziran sonrası koalisyona izin vermeyerek kendisini ve AK Partiyi tehlikeye attı ve “Tekrar Seçim” kararı verdi. 7 Haziran’dan 1 Kasım’a kadar geçen sürede ne Başkanlıktan, söz etti ne de AK Parti’ye 7 Haziran öncesinde olduğu gibi açık destek verdi tam tersine çok az konuştu.
Tarih liderleri hataları ve sevapları ile yazar. Lider olmak için günü geldiğinde risk almayı bileceksin.
7 Haziran sonrası gelişmeler bir bakalım.
4 Partiden sadece CHP koalisyon için önce MHP’nin kapısını çalıyor. Başbakanlığı dahi teklif ediyor ama Devlet Bahçeli’den “Hayır” yanıtı alıyor sert bir üslup ile.
Bu % 60 oya sahip AK Parti karşıtı 3 partinin koalisyon kurmasına izin vermiyor.
Hükümeti kurma görevi alan AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu önce CHP’nin kapısını çalıp “ istikşafi” gibi siyaset lisanında olmayan bir kelime ile iki partinin görüşmelere başlamasını sağlıyor.
Bu dönemde Recep Tayyip Erdoğan’ın koalisyona karşı olduğu mesajları medyada sıklıkla yer alıyor.
Ve istikşafi görüşmeler koalisyon kurma aşamasına geçmeden hoş bir diyalog olarak sona eriyor.
MHP 4 şartı ile Koalisyon kurmak için değil kurmamak için görüşme yapınca 45 gün doluyor ve siyasi irade Cumhurbaşkanına geçiyor.
İşte Koalisyona izin vermeyen ki belki de Davutoğlu’na müdahale etmese AK Parti-CHP koalisyonu kurulacak iken Erdoğan bu görüşmelere “tekrar seçim” ile nokta koyuyor.
Özetle 7 Haziran sonrası koalisyon kurulmasına izin vermeyerek büyük risk alan Cumhurbaşkanı Erdoğan 1 Kasım’da tekrar seçim kararı alıyor.
Ve 1 Kasım gecesi belli oluyor ki Erdoğan’ın aldığı bu risk olumlu sonuçlanıyor ve AK Parti oylarını % 9 arttırarak tek başına iktidarı 316 Milletvekili ile yakalıyor, Erdoğan’ın liderliği de bir kez daha tescil oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir