CHP AK Parti’nin ekmeğine yağ sürdü

Anayasa Uzlaşma Komisyonunda CHP Masadan kalktı. Meclis Başkanı ise sanki fırsat kolluyor gibi Komisyonu hemen lağvetti. Bu durumda gözler de MHP ve HDP’ye, yani “Başkan’lığa karşı” diğer iki Partiye döndü. MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlut Karakaya, “ CHP maalesef AK Parti’nin ekmeğine yağ sürdü” dedi.

Siyaset satranç gibidir ki atacağın adımları, ağzından çıkacak sözleri yani yapacağın siyasette ölçüp biçip yapacaksın.
CHP Anayasa Uzlaşma Komisyonun 3. Toplantısında, “ ben yokum” diyerek Komisyondan ayrılma kararını ilan etti.
Meclis Başkanı İsmail Kahraman ise sanki mutlu olmuş gibi komisyonu lağvettiğini açıkladı. İlk akla gelen soru AK Parti, MHP ve HDP’nin görüşmelere devam edip etmeyeceğiydi ama Başkan Kahraman’ın kararı da CHP gibi sürpriz oldu.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlut Karakaya 1982 Anayasa’sının değişmesi gerektiği konusunda partisinin kararlılığını vurgulayarak, “CHP maalesef AK Parti’nin ekmeğine yağ sürdü” dedi.
MHP’nin Anayasa’da yer alan Türklük konusunda olsun Başkanlık konusunda olsun çok net karşı tavrı olduğunu vurgulayan Karakaya, “ Önceki dönem 60 Maddede anlaşma sağladık 4 parti olarak. Anayasa’da anlaştıklarımızı veya anlaşamadıklarımızı birer tarafa yazardık. Her Parti’nin görüşü böylece net bir şekilde ortaya çıkardı. Bunu da bir kitap halinde topluma dağıtırdık ki vatandaş partiler ne istiyor, okusun görsünler” dedi.
Karakaya, “ CHP masadan kalktı, Başkan komisyonu fesih etti. Şimdi AK Parti meydanlarda muhalefeti suçlayacak, Türkiye’de kendi yarattığı sorunların kaynağı olarak muhalefet partilerini gösterecek “ diye CHP’nin AK Parti’ye bu fırsatı yarattığı belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir