Cumhurbaşkanı Erdoğan’a % 50 kontenjan

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün önerdiği isimlerin milletvekili seçilmesi çok zorlaştı. Başbakan ve Genel Başkan Ahmet Davutoğlu tarafından “ne şiş yansın ne kebap” mantığı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yüzde 50 kendisine de % 50 kontenjan bölüştürdü. Milletvekilleri nu orana göre tespit edilecek. İllerin listeleri de bu denge kontenjanına göre hazırlanacak
AK Parti 7 Haziran seçimlerinde Milletvekili aday listesini oluşturmak için son günlere girdi. Bu liste çalışmasında parti içi dengelerin korunması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın taleplerinin karşılanması açısından uzlaşma Davutoğlu formülü ile uygulanacak. Cumhurbaşkanı Milletvekili adaylarının yarısını, Başbakan ise diğer yarısını seçecek.
İşte bu noktada 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün durumu merak konusu oldu. Gül’e yakınlığı ile bilinen ve Genel Merkez’in, “ Büyükşehir Belediye Başkanlarımız milletvekili aday adaylığı için istifa etmeyecek” talimatına rağmen aday adayı olmak için istifa eden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Haseki’nin dahi listeye girmesi çok zor görünüyor.
AK Parti kulisleri işte bu yüzden yoğun günler geçiriyor. Milletvekili adayları gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, gerekse Başbakan Davutoğlu’na ulaşmak ve görüşmek için her yolu deniyorlar ama her ikisinden de randevu almak imkânsız.
Bu kapıları açamayan adaylar bu kez her iki isme yakın siyasileri, bürokratları, belediye başkanlarını ve hatta işadamlarını devreye sokmaya çalışıyorlar.