Cumhurbaşkanı hükümeti bitirdi

ERDOĞAN CUMHURBAŞKANIDIR, BAŞBAKANDIR, HÜKÜMETİN BAŞIDIR
ERDOĞAN RESMEN BAŞKAN
HÜKÜMET SÖZCÜSÜ KURTULMUŞ, “KENDİ KİŞİSEL DÜŞÜNCELERİ“
CUMHURBAŞKANI BAŞ DANIŞMANI, “KİŞİSEL DEĞİL HÜKÜMETİN BAŞI SIFATIYLA”

Sözcü Kurtulmuş’un Hükümet adına yaptığı resmi açıklamanın saatler sonra tekzip edilmesi siyaseten Recep Tayyip Erdoğan’ın “tek adam” yani fiilen ve resmen “Başkan” olduğunun resmi tescilidir.
Başbakan yardımcısı ve Sözcü Numan Kurtulmuş, Davutoğlu Hükümeti adına “Sayın Cumhurbaşkanımız AYM kararıyla ilgili kendi kişisel düşüncelerini açıklamıştır… Kendi kişisel konumunu ortaya koymuştur” dedi.
Kurtulmuş bir değil tam iki kez üstüne basarak Erdoğan’ın sözlerinin ve konumunun (Cumhurbaşkanı) Davutoğlu Hükümetini bağlamadığını ima etti.
Bu açıklamanın benzerini dönemin Başbakan yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Bülent Arınç da Gezi Parkı olayları hakkında yaptı.
Hatırladınız mı?
İşte benzer bir olay bu kez Cumhurbaşkanı ile Davutoğlu arasında yaşandı.
Davutoğlu Hükümetinin resmi açıklamasını yapan sözcü Numan Kurtulmuş’un “şahsi görüş” açıklaması hemen birkaç saat sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı Mustafa Akış’ın, “Cumhurbaşkanı’mızın, AYM kararını eleştirmesi, “kişisel konumlanma” değil; ‘devletin ve hükümetin başı’ sıfatıyla bir açıklamadır” şeklindeki açıklaması ile tepkiye dönüştü.
Akış Cumhurbaşkanı Erdoğan adına net ve resmi bir tavır koydu.
Siyaset güçler kavgasıdır ki ister partiler arası olsun, ister ayni parti içinde olsun bu kavga vardır ve her an patlamaya hazır bir bombadır.
Konu Erdoğan olunca ortaya çıktı ki artık Türkiye’nin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı yoktur.
Fiili ve resmen Başkan’ı vardır: Recep Tayyip Erdoğan.
Geçmiş olsun Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu artık, “ Başbakan “ unvanınız gitti elinizden.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir