Cumhurbaşkanı iken Başkan mı olacaksınız..?

YANITLIYORUM: HAYIR OLAMAZSINIZ
Çünkü Anayasa değişikliği ile Başkanlık sisteminin kurulması yeni Meclis’ten geçerse bu durumda Cumhurbaşkanının görev süresinin sona erdirilmesi ve halkın oyları ile Başkan seçimi yapılması gerekir. Halk size Cumhurbaşkanı olmanız için oy verdi. Başkan olmanız için değil.
Ülkemizde Başbakanın yetkilerinin Amerika Başkanından daha fazla olduğunu geçtiğimiz günlerde ortaya koydum. Cumhurbaşkanı Erdoğan Başbakanlığı döneminde önermediği Başkanlık sistemini Cumhurbaşkanı olur olmaz gündeme getirdi. Peki, nasıl bir Başkanlık istiyor biliyor musunuz?
Günümüzde bazı ülkeler demokrasilerini Başkanlık sistemi ile yönetiyorlar. Türkiye Cumhuriyeti ise demokratik parlamenter sistem ile yürütülüyor. Türkiye Büyük Millet Meclisinde çoğunluğu kazanan parti hükümet oluyor veya çoğunluğu sağlamak için koalisyon kurarak ülkeyi yönetiyor.
2002 seçimlerinde tek başına iktidar olma şansını yakalayan AK Parti 13 yıllık iktidar döneminde de seçim yarışlarını kazanarak iktidarını sürdürdü.
Ben bilmiyorum sizlere soruyorum: “ 12 yıl hükümetlerde Başbakan olarak ülkeyi yöneten Recep Tayyip Erdoğan hangi yasayı çıkarmak istedi de çıkaramadı? Hangi düzenlemeyi yapmak istedi de yapamadı? Hangi atamayı yapmak istedi de yapamadı? Özetle ne istedi de yapamadı?
Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlık sistemi istiyor, Başbakan Davutoğlu’da Başkanlık sisteminin nasıl olacağını tek başına kurguluyor. Yani 2 kişi baş başa verip Türkiye Cumhuriyetinin Kurulu sistemini değiştirmek için hazırlık yapıyor.
Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a soruyorum: Nasıl bir Başkanlık sistemi istiyorsunuz? Neden detayları açıklamıyorsunuz? Hangi ülkenin örneğini alıyorsunuz?
Üniversitelerde bilim adamları, sivil toplum örgütleri, siyasi partilere sürpriz mi hazırlıyorsunuz Başkanlık sistemini açıklamayarak?
Evet, anlaşılıyor ki 7 Haziran seçimi Başkanlık isteyen AK Parti ile Başkanlığa karşı çıkan Muhalefet Partileri arasında yarışa dönüşecek.
Türk seçmeni de bir anlamda Türkiye Cumhuriyetinin yeni başkanlık sistemini isteyip istemediğine oy verecek?
Anayasa değişikliği gerektiren bu Başkanlık sistemi ne zaman uygulanacak? Erdoğan’ın görev süresi dolduğu zaman mı? Yoksa konulacak bir madde ile Cumhurbaşkanı, Başkan mı olacak?
AK Parti yeterli milletvekili sayısına sahip olur ve Anayasa değişikliği ile Başkanlık sisteminin kurulmasını Meclis’ten geçirirse bu takdirde Cumhurbaşkanının görev süresinin sona erdirilmesi ve halkın oyları ile Başkan seçimi yapılması gerekir. Çünkü halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a halk Başkan olma yetkisi değil Cumhurbaşkanı olma yetkisi verdi.