Demokrasi için uzlaşın

KOALİSYON HÜKÜMETİ İÇİN İLK ADIM BUGÜN ATILIYOR…
Hükümeti kurma görevi alan AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu bugün CHP’nin kapısını çalarak ortak Hükümet kurma teklifini götürecek. Her iki parti şartlarını ortaya koyacak. Yarın MHP, Çarşamba HDP ziyareti ile ilk tur tamamlanacak.
Demokrasinin ilk adımı 7 Haziran’da atıldı ve seçmen AK Parti’nin 13 yıllık tek başına iktidar olduğu dönemi sona erdirdi.
Meclis seçimleri yapıldı ve sıra Hükümet kurmaya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Meclis’te en fazla Milletvekiline sahip olan AK Parti’nin Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na hükümeti kurma görevini verdi.
Erdoğan ayni gün, bir koalisyon hükümetine ihtiyaç var” diye tavrını ortaya koyarken, “ eğer koalisyon hükümeti kurulamaz ise o takdirde erken seçim gündeme gelir” diye konuştu.
Davutoğlu’nun bugün görüşeceği Kılıçdaroğlu’da “4 yıl sürmesi amacıyla samimi bir şekilde yapacaklarımızı ve yapamayacaklarımızı ortaya koyacağız” dedi.
Türkiye’nin önündeki sorunların bir an önce çözülmesi Koalisyon Hükümetinin de hızlı kurulmasını gerektiriyor.
İşte bu anlamda partilerin kaprisleri, kırmızıçizgileri yani olumsuzlukları bir kenara bırakıp, sorunların nasıl aşılacağını konuşmaları asgari şartlarda da anlaşma sağlamaları gerekiyor.
Özetle partilerimize; demokrasi için uzlaşın diyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir