Şartlar masada

DAVUTOĞLU 1. TURUN 1. GÖRÜŞMESİNİ CHP İLE YAPTI
Kemal Kılıçdaroğlu hükümeti kurma görevini alarak koalisyon görüşmelerine başlayan AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu saat 14.00’de CHP Genel Merkezinde kabul etti.
7 Haziran seçiminde ortaya çıkan siyasi sonuç Türkiye’nin yeni döneminde Koalisyon Hükümeti tarafından yönetilmesi gereğini ortaya koydu.
Hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan alan AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu dün saat 14.00’de CHP Genel Merkezinde Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ederek koalisyon kurma çalışmalarına resmen başladı.
Taraflar koalisyon ortaklığı konusunda bugüne kadar ortaya koydukları ilkeleri bu kez yüz yüze dile getirdiler.
Davutoğlu ve heyeti ile Kılıçdaroğlu ve heyeti samimi geçen görüşme sırasında partilerinin koalisyon şartlarını ortaya koydular.
1. Turda partilerin görüşlerini öğrenmeyi hedefleyen Davutoğlu 2. Turda
Koalisyon kurması için AK Parti’nin şartlarını ortaya koyacak.
Bu nedenle 1. Tur görüşmelerinde koalisyon hükümeti kurma konusunda bir sonuç alınması beklenmiyor.
CHP’nin ortaya koyduğu 14 ilke bulunuyor. Bunlardan bazılarına AK Parti’nin itiraz etmesi bekleniyor.
İşte bu kritik konular:
“Cumhurbaşkanı anayasal sınırlarına çekilmeli” Genel bir ifade taşıyor ve Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı külliyesini boşaltması gibi bir şart taşımıyor. Bu durumda anlaşılması çok zor olan bir madde değil.
“Örtülü ödenek yalnızca Başbakan tarafından kullanılmalı.” AK Parti’nin bu maddeye itiraz edeceği ve kabul etmeyeceği aşikâr.
Barış eksenli yeni bir dış politika oluşturulmalı. Aşılabilir bir madde. AK Parti’nin bu maddedeki iki direnç noktası Suriye’ye gönderilen silahlar ve Mısır konusudur.
İki parti arasındaki diğer önemli bir konu ise 17-25 Aralık ile simgeleşen 4 Bakan’ın Yüce Divan’a gönderilmesi konusudur. Bu önemli konu AK Parti’nin verilecek bir önergeye karşı çıkması ancak, CHP, MHP ve HDP oyları ile 4 Bakanın Yüce Divana gönderilmesine karşı çıkmaması ile bu kriz aşılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir