Dumankaya inşaata Paralel operasyonu

İstanbul’da Dumankaya inşaata Paralel operasyonu yapan Mali Şube şirket sahiplerinin aralarında bulunduğu 140 kişi için gözaltı işlemi başlattı.

Dumankaya inşaata Paralel operasyonu İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapıldı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ‘nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında, 2004-2015 yılları arasında FETÖ / PDY ‘ye yaklaşık 50 milyon lira maddi destek sağlandığı iddiasıyla aralarında iş adamları ve Bank Asya çalışanlarının da bulunduğu 140 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarttı.

Haber: Çağatay KENARLI

Dumankaya inşaata Paralel operasyonu İSTANBUL merkezli 9 ilde düzenlendi. ‘Paralel Devlet Yapılanması’ iddiasına ilişkin ‘himmet’ operasyonun merkezinde bu sefer bir inşaat devi Dumankaya İnşaat oldu.

100 ‘ü aşkın kişinin gözaltına alındığı operasyonda şüpheliler arasında Dumankaya inşaatın Onursal Başkanı Halit Dumankaya, Uğur Dumankaya, Ayla Dumankaya Pirinççi ve Semih Serhat Dumankaya da bulunuyor.
Anadolu Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Önelge’nin yürüttüğü soruşturma 2004-2015 yılları arasında ‘Paralel Devlet Yapılanması’na ‘himmet’ adı altında yaklaşık 50 milyon lira finansal destek sağlanmasını kapsadığı belirtildi.
140 kişi hakkında gözaltı kararının verildiği soruşturmada şu ana kadar ise 100 kişi gözaltına alındı. Savcı Hüseyin Önelge ‘nin yürüttüğü soruşturmada terör finansmanı, ‘Paralel Devlet Yapılanması’ üyeliği ve yöneticiliği, resmi ve özel belgede sahtecilik, kara para aklama, Bank Asya’da usulsüzlükler ve himmet toplama iddialarını içeriyor.
Bank Asya çalışanlarının da gözaltına alındığı operasyonun en önemli detayı ise soruşturma kapsamına dev inşaat firması Dumankaya ‘nın da bulunması oldu.
BANK ASYA ÇALIŞANLARI DA VAR
Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen 140 kişinin arasında Dumankaya İnşaatın Onursal Başkanı Halit Dumankaya ve yönetim kurulu üyeleri Uğur Dumankaya, Ayla Dumankaya Pirinççi, Semih Serhat Dumankaya da bulunuyor. Gözaltına alınan şüpheliler sağlık muayenesinin ardından Mali Şube Müdürlüğü’nde sorgulanacak.

DUMANKAYA İNŞAAT AÇIKLAMASI:

Dumankaya yöneti̇m
Dumankaya yöneti̇m

Bu sabah İstanbul merkezli yürütülen ve aralarında Dumankaya İnşaat’ın yöneticilerinin de olduğu operasyona ilişkin ilk açıklama Dumankaya İnşaat’tan geldi. Şirketten yapılan açıklamada şirketin yönetim kurulu üyelerinin, bilgilerine başvurulmak üzere Mali Şube Müdürlüğü’ne davet edildikleri bilgisi verildi.
Şirketten yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:
“Basın yayın organlarında yer aldığı gibi, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, 18 Nisan 2016 Pazartesi sabahı bilgilerine başvurulmak üzere Mali Şube Müdürlüğü’ne davet edilmişlerdir. Süreç tarafımızdan takip edilmektedir.
53 yıldır ülke ekonomimiz ve insanlarımız için değer yaratmak ilkesi doğrultusunda faaliyet gösteren Dumankaya İnşaat, kurulduğu günden itibaren tüm hukuki ve mali yükümlülüklerini titizlikle yerine getirmiş, ülkemizin kalkınması ve insanımızın gelişimi için çalışmış ve çalışmaktadır.
Kurumumuz, süreçle ilgili gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmaya devam edecektir”
İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 140’e yakın kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti.
500 BÜYÜK ŞİRKET ARASINDA
İnşaat sektöründe yarım asrı aşkın bir süreden beridir faaliyet gösteren Dumankaya İnşaat bir dizi proje üstlendi. Bünyesinde, inşaat şirketlerinin yanı sıra, filo kiralama, sigorta ve plastik sektöründe faaliyet gösteren şirketler de bulunuyor. Fortune Türkiye tarafından açıklanan 500 büyük firma arasına giren Dumankaya İnşaat 224. sırada yer aldı.
BİR DÖNEM VEKİLLİK DE YAPTI
Öte yandan, gözaltına alınan isimlerden Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Halit Dumankaya, bir dönem Meclis’te de bulundu. Dumankaya, 1991-95 döneminde 19. dönem milletvekili olarak ANAP İstanbul Milletvekili olarak görev yaptı.