Siyasette her adım 2019 için…

Cumhurbaşkanı, milletvekili ve belediye olmak üzere 3 seçim var MHP’de Genel Başkanlık yarışının hedefi 2019’da hükümet olmak. Hükümetin çeyiz yardımı 2019’da başlayacak, Güneydoğu’da yıkılan evler 2019’dan önce tamamlanacak ve Başkan’lık o da 2019 sonrasına kaldı…

Eğer bir sürpriz olmazsa yani Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilleri seçim tarihlerinde bir değişiklik olmazsa 2019 yılında Mart ayında Yerel seçimler var.
2014’de yapıldığından Anayasa’ya göre 5 yılda bir yapılması şart olan Yerel seçimlerle başlayacak seçim maratonu.
Sonra 10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı seçimi var.
Görev süresi 5 yıl olduğundan 10 Ağustos 2019’da Cumhurbaşkanı seçmek için sandığa gideceğiz.
Recep Tayyip Erdoğan’da bir dönem görev yaptığı için yeniden aday olabilir.
Ancak Başkan’lık da bu seçim için önem taşıyor. Anayasa değişir Başkan’lık sistemi kabul edilirse yapılacak değişikliğe bağlı olarak Başkan seçimi daha erken tarihte olabilir.
Ve 1 Kasım 2019’da Milletvekili Genel Seçimi var.
Eğer Erken bir Genel Seçim olmazsa ki an itibarı ile görülmüyor böyle bir durum Kasım 2019’da son sandık gelecek önümüze.
İşte bu 3 seçim Türkiye’yi 2023’e taşıması açısından yani Türkiye Cumhuriyetinin Kuruluşunun 100. Yılı olması açısından da çok büyük önem taşıyor.
MHP’de Genel Başkanlık yarışı işte bu takvim nedeniyle çok büyük önem taşıyor.
19 yıldır Genel Başkan olan Devlet Bahçeli’nin son seçimlerdeki başarısızlığı ve 7 Haziran seçimi sonrası koalisyona MHP’yi sokmaması MHP tabanında büyük rahatsızlık yarattı.
4 Genel Başkan adayı MHP’de mahkeme kararı alınması ve Kurultay toplanmasının nedeni MHP’yi iktidara taşıma hedefi muhalifler için.
AK Parti hükümeti de boş durmuyor. İşte 1 Kasım seçim vaadi olan evlenecek çiftlere verilecek “çeyiz yardımı” da 2019’da başlayacak.
Yani Hükümetin hedefi de 3 seçim
Gelelim Başkan’lık tartışmalarına.
Anayasa değişikliği için AK Parti düğmeye basıyor ama Başkan’lık için acele etmiyor.
Çünkü vatandaşlar 7 Haziran seçiminde “Başkanlık istemiyoruz” mesajı vermişler, AK Parti ve Erdoğan’da 1 Kasım öncesi bu konulardan vazgeçildi havası vermişlerdi.
2019’da 3 seçimde elbette en iddialı parti yine AK Parti.
Bu yüzden artık tüm hedeflerini, icraatlarını 2019 seçim propagandalarına yarayacak şekilde planlıyorlar.
Başkan’lık mı? Bekleyelim görelim…