Erdoğan 14 ay daha adeta çıldıracak

CUMHURBAŞKANINI kızdıran MERKEZ BANKASI BAŞKANI 14 NİSAN 2016’YA KADAR GÖREVDE
14 Nisan 2011 tarihi itibariyle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) başkanlığına atanan Erdem Başçı gerek Cumhurbaşkanı gerekse Başbakan tarafından görevden alınmıyor. Başçı’nın neden istifa etmediği de bilinmiyor…
Görevden alınamayan nadir bürokratlardan birisidir Merkez Bankası Başkanı. Hükümete ya da Cumhurbaşkanına da bağlı olmadan özerklik yapısı nedeniyle siyasetin müdahale etme şansı da yok denecek kadar azdır.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Merkez Bankası’ nın faiz politikasını Başbakanlığı döneminde de eleştiriyordu, Cumhurbaşkanlığı döneminde de eleştirdi.
Şimdi Erdoğan ile Başçı’ nın ekonomi ve siyaset alanlarında mukayesesini yapalım.
1954 doğumlu Erdoğan 18 yaşından itibaren aktif siyaset içerisinde yer aldı. Aksaray Yüksek Ticaret Okulu, yeni adıyla İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden 1981 yılında mezun oldu. Üniversite yıllarında Milli Türk Talebe Birliği’ne girdi, 1976 yılında Millî Selâmet Partisi (MSP) Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığına ve aynı yıl MSP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanlığına seçildi.[1] 1966 doğumlu Erdem Başçı ise TED Ankara Koleji’nde 1983 yılında, ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden 1987 yılında mezun oldu. Bilkent Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans Programı’nı 1989 yılında bitirdi. Bilkent Üniversitesi’nden İktisat dalında (1990) ile ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nden İktisat dalında (1993) Yüksek Lisans derecelerini aldıktan sonra, Bilkent Üniversitesi’nden İktisat Doktoru (1995) unvanını aldı.
Bu durumda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın siyasette uzmanlaştığı, Merkez Bankası Başkanı Başçı’ nın ise Ekonomi alanında uzmanlaştığı ortaya çıkıyor.
Bu tablo Erdoğan’ ın ekonomi eğitiminde zayıf olduğunu ortaya koyabilir. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı sonrası 12 yıl Başbakanlık yaptığı dikkate alınırsa hem siyaseten hem de ekonomi açısından sahada olan bir siyasetçi olarak yüksek faizden şikayetçi olması doğaldır.
Merkez Bankası Başkanı ve tabii yönetiminin görevi de Türk ekonomisini sağlıklı bir şekilde yönetmektir.
Gelelim faiz indirilmesine ki cumhurbaşkanı adeta çıldırmaktadır yüksek faiz karşısında. Ve tabii Merkez Bankasını eleştirmekte, faiz indirimi istemektedir.
Merkez Bankası Başkanı ise Cumhurbaşkanını adeta çıldırtmak için mi faizleri yüksek tutmaktadır?
Neden faizleri indirmemektedir?
Eğer ekonomik veriler faizlerin düşürülmesine olanak vermiyorsa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın ısrarı nedendir?
Son olarak şunu söyleyelim Merkez Bankası Başkanı ve yönetimi faizleri Erdoğan’ ın istediği oranda düşürürse ortaya çıkacak olumsuz sonuç elbette siyaseten de AK Parti yönetimini olumsuz etkiler.
Bu durumda yapılacak iş Merkez Bankası Başkanının istifasını sağlamak, ya da görev süresinin 2016 Nisan ayında bitimine kadar Cumhurbaşkanını adeta çıldırtmaya devam etmesine katlanmak zorunda kalınacaktır.