FIFA’dan FENERBAHÇE’ye büyük tazminat kapıda

Şike davasında savcı tüm sanıklar için beraat istendi… Karar Cuma günü bu şekilde karara bağlanırsa
FIFA’DAN FENERBAHÇE’YE BÜYÜK TAZMİNAT KAPIDA
Ümit TÜRK – Serpil KIRKESER /İSTANBUL – Futbolda şike iddialarına ilişkin Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın yeniden yargılandığı dava ile haklarındaki hükümler Yargıtay tarafından bozulan 31 sanığın yargılandığı davanın 6. duruşması yapıldı. Duruşmada tutuksuz sanıklar Ahmet Çelebi, Tayfun Havutçu, Şekip Mosturoğlu, Olgun Peker, Korcan Çelikay, İlhan Çelikay, Haldun Şenman ve Ali Kıratlı ile taraf avukatları hazır bulundu. Aziz Yıldırım Köksal Bayraktar’ın da aralarında bulunduğu 5 avukatı tarafından temsil edildi.
Cuma günü kararın çıkmasının ardından Fenerbahçe’nin şike nedeniyle yargı kararını beklemeden 2 yıl Avrupa’dan men cezası veren FIFA’ya milyonlarca Euro’luk tazminat davası açma hakkı doğacak.
AZİZ YILDIRIM’IN BERAATİ İSTENDİ
Duruşmada Cumhuriyet Savcısı Abdullah Mirza Coşkun hazırladığı 7 sayfalık mütalaasını açıkladı. Mütalaada, yeniden yargılama talebi haklı bulunan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma” ve “Şike” suçlarından beraatini istendi. Savcı Coşkun, Aziz Yıldırım’a verilen ve Yargıtay tarafından onanan 6 yıl 3 aylık hapis cezasına ilişkin hükmün de iptaline karar verilmesini talep etti.
5 SANIK İÇİN DE BERAAT TALEP EDİLDİ
Savcı Coşkun ayrıca yeniden yargılama talepleri yerinde bulunan sanıklardan Olgun Peker hakkında “örgüt kurmak” Abdullah Başak, Ahmet Çelebi, İlhan Ekşioğlu hakkında “Şike” ve “Örgüte üye olmak” suçundan sanık Selim Kımıl hakkında da “suç örgütüne” üye olmaktan beraat kararı verilmesini talep etti. Mütalaada bu sanıklar için de Yargıtay tarafından onanan cezaların iptaline karar verilmesi istendi.
DİĞER SANIKLARA DA BERAAT
Savcı Coşkun, “Suç örgütüne üye olmak”, “Teşvik primi”, “Şikeye teşebbüs” ve “Şike” gibi değişik suçlardan yargılanan sanıklar Hakan Karaahmet, Ömer Ülkü, Bülent Uygun, Mecnun Odyakmaz, Evren Kımıl, Serdal Adalı, Tayfur Havuçcu, Adburahman Yakut, Erden Konyer, Cemil Turan, İbrahim İşcen, Alaeddin Yıldırım, Gökçek Vederson, Korcan Çelikay, İlhan Çelikay, Mehmet Yıldız, İskender Anlı, Ümit Karan, Ali Kıratlı, İbrahim Akın, Tamer Yelkovan, Mehmet Şekip Mosturoğlu, Sami Dinç, Yusuf Turanlı’nın da beraatlerine karar verilmesini talep etti.
PEKER VE KIMIL’A CEZA İSTENDİ
Savcı, Olgun Peker ve Selim Kımıl hakkında, mağdurlardan Mustafa Cici’ye karşı işlemiş olduğu “tehdit” ve “sahte resmi belge temini ve kullanma” suçlarından 2 yıl 6 aydan 7 yıla kadar ayrı ayrı cezalandırılmasını istedi.
7 SAYFALIK MÜTALAA
Savcı 7 sayfalık mütaalasında, soruşturmanın başlandığı (2 Aralık 2010) tarihte Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi’ne dair kanunun yürürlükte olmadığını vurguladı. Bahse konu 6222 sayılı yasanın TBMM tarfından kabul edildiği, 14 Nisan 2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği hatırlatıldı. 14 Nisan 2011 tarihinden önceki süreçte suç ve cezada kanunilik prensibi gereği şike ve teşvik pirimi suçlarından bahsetmenin mümkün olmadığı, kanunda suç olarak düzenlenmeyen bir fiilin suç soruşturmalarına ve yargılamalara konu olamayacağının açık olduğu kaydedildi.
MÜTALAADA ALINAN TEKNİK TAKİP KARARLARI ELEŞTİRİLDİ
Soruşturma aşamasında mahkemeden alınan iletişimin denetlenmesi ve teknik takip kararlarında tüm şüpheliler hakkında suç olarak “Suç örgütü kurma” suçunun gösterildiği belirtilen mütaala da “Halbuki davaya konu iddianamede yalnızca Olgun Peker ve Aziz Yıldırım hakkında suç örgütü kurma suçundan kamu davası açıldığı hakkında suç örgütü kurma suçundan iletişimin denetlenmesi ve teknik- fiziki takip kararları verilen tüm şüpheliler hakkında bu suçtan kovuşturmaya dair karar da verilmediği belirtildi. Tüm şüpheliler hakkında “suç örgütü kurma” suçu ile teknik ve fiziki takip karar alındığı, alınan birçok kararda haklarında “suç örgütü kurma” iddiasıyla haklarında dava açılan Olgun Peker ve Aziz Yıldırım’ın adlarının geçmediği mahkeme kararlarında da suç olarak suç örgütü kurma suçunun gösterildiği ifade edildi. Dolayısıyla soruşturmaya konu tüm şahısların herbiri hakkında “Suç örgütü kurma” suçundan iletişimin denetlenmesi ve teknik- fiziki takip tedbirlerinin uygulandığı, tüm şüphelilerin-sanıkların her birinin suç örgütü kurma suçunun faali olmasının mümkün olmadığı halde bu yolla tedbir uygulandığının anlaşıldığı ifade edildi.
“HUKUKA UYGUN DELİLLER OLARAK KİŞİLERİN MAHKUMİYETİNDE KULLANILMASININ MÜMKÜN OLMADIĞI..”
Mütalaada, soruşturmada alınan kararlar doğrultusunda elde edilen delillerin yasal çerçevede hukuka uygun deliller olarak kişilerin mahkumiyetinde kullanılmasının mümkün olmadığı, sonucuna varıldığı ifade edildi. Yüksek Yargıtay tarafından haklarında kararları bozulan sanıklar bakımından yapılan yargılamada daha önce İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yapılan değerlendirme, varılan sonuç, verilen kararlardan bağımsız olarak bozmadan sonra serbestlik ilkesi gereği delillerin yeniden ve doğrudan eski hükümden bağımsız olarak değerlendirilebileceği gözönüne alındığı ifade edildi.
DURUŞMA 9 EKİM’E ERTELENDİ
Duruşmaya katılan sanıklar ve avukatlar da mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre istedi. Trabzonspor ve Bucaspor avukatları da mütalaaya itiraz ederek, beyanda bulunmak için süre istedi. Mahkeme heyeti de sanıklara ve avukatlarına beyanda bulunmaları için süre vererek duruşmayı 9 Ekim Cuma, saat 16.00’a erteledi.
DAVANIN GEÇMİŞİ
3 Temmuz 2011’de başlayan soruşturma sonrasında şike iddiaları üzerine dava açılmıtı. Dava sürecinde 1 yıl cezaevinde kalan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, ‘şike yapmak ve örgüt kurmak’ suçundan 6 yıl 3 ay ceza almıştı. Cezanın onanmasının ardından Aziz Yıldırım ile birlikte 6 sanık 6526 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nda yapılan değişikliği gerekçe gösterip yeniden yargılanma ve infazının ertelenmesini talep etmişti. Talebi haklı bulunan Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden hakim karşısına çıktı. Öte yandan yine Yargıtay’ın bozma kararının ardından, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Beşiktaşlı yönetici Serdar Adalı, Fenerbahçeli yönetici Şekip Mosturoğlu’nun da aralarında bulunduğu 31 sanığın yargılandığı dava da bu davayla birleştirildi. DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir