Tabandan yeni parti doğuyor

YOZGAT BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLİ ADAYI LÜTFULLAH KAYALAR HEDEFİNİ AÇIKLADI
Türkiye’de ilk kez bir parti Tavan’dan kurulmayacak. Deneyimli siyasetçi, rahmetli Turgut Özal’ın başarılı bakanı Lütfullah Kayalar, “Yozgat tarih yazacak. Türkiye’de ilk kez tabandan bir siyasi hareket başlatıyorum. Oy kullanmayan 8,5 milyon seçmen, mevcut partilere kerhen oy veren seçmen Türkiye’de yeni Merkez Parti istiyor” dedi
Türkiye’de siyasi partiler Tavan’dan kuruluyordu bugüne kadar. Ne demek Tavan önce bunu yazalım. Parti’ler için Tavan siyasi Partiler yasasında şu hüküm yer alıyor: “Siyasi partiler, partiye üye olma yeterliğine sahip en az otuz Türk vatandaşı tarafından kurulur. “
Bu hükme göre parti kurmak isteyenler Genel Merkezlerin de Ankara’da bulunması yasal hükmü çerçevesinde kurucu kadrolarını belirliyor ve İçişleri Bakanlığına bir dilekçe vererek partilerini kuruyorlardı.
İşte Lütfullah Kayalar partisini bu yolla kurmayacağını ve Türkiye’de ilk kez bir taban hareketi oluşturarak Merkez Partisi kuracağını söylüyor.
Soru: Bağımsız aday oldunuz Yozgat’tan ama baktığımızda Türkiye’nin her yöresinden 2 bine yakın araba karşıladı sizi. Hedef Parti kurmak mı?
Kayalar: “İlk işimiz elbette bu hareketi Yozgat’tan yani Anadolu’nun bağrından başlatmak. Buradan alacağımız sonuç bir Merkez Parti’nin temel taşı olacaktır. İşte yıllardır hizmet verdiğim Yozgatlılar için de bağımsız adaylığım büyük önem taşıyor” Soru: Merkez Parti ya da yeni bir ihtiyacı var mı?
Kayalar: “Bütün Türkiye, yeni bir oluşumu bekliyor. İnsanlar Türkiye’nin her tarafından artık bir siyasi hayattaki doğum sancılarını hissediyor ve halkıyla bütünleşen, halkının elinden sımsıkı tutan, demokrasiye inanan, hukuka ve hukukun üstünlüğüne inanan, insan haklarına inanan, insanına tepeden bakan değil, insanına korku salan değil, insanını tehdit eden değil, insanının elinden tutup ona gönül veren, onunla gönül gönüle yola çıkacak olan bir siyasi partiyi bekliyor.”
Soru: Yozgatlılara bakanlıklarınız döneminde hizmet verdiniz. Şimdi nasıl bir mesaj vermek istersiniz?
Kayalar: “ Yozgatlı hemşerilerim, sizler bir tarih yazarsanız ki; yazacağınıza eminim, Türkiye’nin beklediği, bir sesi verebilirsek, bütün Türkiye’nin beklediği yeni oluşumla ilgili sizin evladınızı, bir Yozgat yiğidini Anadolu’nun bağrından çıkartıp Ankara’ya gönderip, tarih yazdığımız takdirde, o tarihi Türkiye’ye hece hece okutmak benim boynumun borcudur.”
Soru: Türkiye’de bir baskı bir korku salındı halka ve özellikle medyaya. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?
Kayalar: Ülkemizde özellikle son dönemde özgür basına, iş dünyasına, STK’lara karşı artarak devam eden baskı ve zorlamalar demokrasimiz üzerinde telafi edilemeyecek hasarlar oluşturmaktadır. Şiddet ve Baskı Toplumda gerginlik ve huzursuzluk yaratmaktadır ve ifade özgürlüğünü kısıtlamaktadır. Yozgatlı hemşehrimiz Ahmet Hakan’a karşı yapılan saldırı aynı zamanda basın özgürlüğüne yapılmıştır ve yaşanan bu baskı ve zorlamanın açık bir sonucudur. Bu olayı şiddetle kınıyor, kendisine geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.
Soru: Hedef kitlenizi tanımlar mısınız?
Kayalar: ““Yozgat tarih yazacak. Türkiye’de ilk kez tabandan bir siyasi hareket başlatıyorum. Oy kullanmayan 8,5 milyon seçmen var. Mevcut partilere kerhen oy veren seçmen Türkiye’de yeni Merkez Parti istiyor. Etrafınızdaki seçmenlerle bir konuşun göreceksiniz ki çoğu bir partiye kerhen yani istemeye istemeye oy vermiş ve partilerinden de hiç memnun değiller. Oy verecek bir parti arayışı içindeler. Hedefim bu ülkenin tüm güzel insanlarıdır. Diline, dinini ırkına bakmadan demokrasi isteyen, özgürlük isteyen, hukukun üstünlüğünü isteyen, herkese gönlümüz de kapımız da açıktır. Özetle Türkiye’nin Merkez Partisi olacağız”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir