Siyasi bürokrasi…

Turgut Özal Başbakanlığı döneminde, “ siyasi görüşü değil bilgisi önemli “ diye bürokrasiye uzmanlar atadı.

13 YILLIK İKTİDARLARI DÖNEMİNDE BÜROKRASİYE ATANANLARIN TAMAMININ AK PARTİLİ OLDUĞU İSTİFALARLA ORTAYA ÇIKTI…
Halka hizmet açısından siyaset elbette çok önemli bir hizmet aracıdır. Siyasetçilerin de toplumun her kesiminden, her branştan olmaları gerekir. Siyasi partilerimiz milletvekili adaylarını seçerken bir değil birkaç özelliğine birden bakarlar.
Bürokratlar da siyasi partilerin verdiği hizmette vazgeçilmez unsurlarıdır. Bu nedenle bürokrasiye atanacak kişilerin uzmanlığına öncelikle bakılırdı.
Rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal 6 Kasım 1993 seçimlerinde yani 12 Eylül sonrası siyasi yasakların devam ettiği ilk seçimde milletvekili adaylarını Evren yönetiminin vetoları yüzünden zar zor seçti.
Seçimleri kazanıp Başbakan olunca bu kez sıra Bürokrasiye atamalara geldi. Biz de kendisini takip eden gazeteci olarak bürokrasiye atanacak kişilerde hangi özellikler aranacağını sorduk.
Dönemin Başbakanı Özal, “ 12 Eylül müdahalesi öncesi kutuplara ayrılan Türkiye’ de bürokrasi de siyasi atamalarla kilitlenmişti. Ben bu yüzden atayacağım kişilerde siyasi görüşlerini değil, uzmanlıklarını değerlendireceğim” dedi.
Rahmetli Özal bu konuda Bakanlarına da, “ uzmanlığı önemli siyasi fikri değil “ mesajı verdi.
13 yıldır iktidarda olan AK Parti’ de zaman zaman kamuoyuna yansıyan örneklerden gördük ki uzmanlığı değil, siyasi kişiliği baz aldı atama yapılacak bürokratik kadrolar için.
İşte dün sona eren bürokrasiden istifa zorunluluğu da ortaya çıkardı ki bürokratların neredeyse % 100’ ü AK Partiden Milletvekili adayı olmak istiyor.
Elbette her istifa eden AK Parti listelerinden aday olacak demek değil. Ancak 10 Şubat’ ın bir diğer özelliği eğer aday olamazlarsa ya da seçimi kaybederlerse istifa ettikleri makamlara geri dönmeleri yasal olarak hakları oluyor bürokratların.
Bu yasal güvencede istifa edenlerini sayısının artmasına neden oluyor. Ancak eğer makamına geri dönmek istemiyorsa bürokrat istifa zorunluluğu Yüksek Seçim Kurulunun açıkladığı seçim takvimine göre 15 Şubat saat 17.00’de sona eriyor.