Haydi arşivleri açın yayınlayın

100 Yıldır onların gelmesini neden bekliyoruz…?
“Arşivlerimizi açalım gelin inceleyin” çağrımıza kulak asan yok. Peki, 100 yıldır her 24 Nisan’da bu gerilimi yaşamamak için taraflı, tarafsız uluslararası bilim adamlarını belirleyin ve bilimsel bir kurul için televizyon ve gazete ilanları da vererek davet edin. Gelen ve gelmeyenlerin isimlerini açıklar, gelenlere Osmanlı döneminin askeri ve idari tüm arşivlerini inceletir, sonucu da her dilde yayınlarsınız…
Osmanlı Devletinde yapıldığı iddia edilen Ermeni Soykırımı konusunda 100 yıldır bekleyen Türkiye’nin iki silahı var. Birincisi “Soykırım” hakkında hiçbir yargı kararı yok, ikincisi ise, “arşivlerimizi açalım gelin inceleyin” çağrımız.
Bu iki konuya da başta Ermenistan olmak üzere hiçbir ülke olumlu yanıt vermiyor.
Peki, biz neden onların gelmesini bekliyoruz?
“Bekleyen derviş muradına ermiş” sözünün gerçekleşmesini beklerken her yıl 24 Nisan’da gerilim artıyor, “ şu ülke de soykırımı tanıdı, bu lider de aleyhimize karara imza attı, o ülkede soykırım anıtı yaptı” haberleri ile 100 yılı geçirdik.
“Soykırım varsa var, yoksa yok” diyor Türkiye ve başta Ermeni tarihçiler olmak üzere soykırım iddiasında bulunan tüm ülkelerin bilim adamlarına, “ gelin arşivlerimizi inceleyin. Bu konuda siyasi karar değil bilimsel karara ulaşalım. Soykırım var mı yok mu ortaya çıksın, biz razıyız sonuca” diyoruz.
Ermeniler ise, “ soykırım var “ diyerek ortaya hiçbir tarihsel belge koymadan tüm dünyayı ikna ediyorlar.
100 yılı geçirdik bu şekilde. Şimdi 101. Yıla ya da 200. Yıla biz bugünden hazırlanalım. Yapılacak basit işi adım adım açıklıyorum:
3 ayrı üniversitenin tarih fakültelerinden 3 bilim adamını görevlendirelim.
Bu heyet başta Ermeni tarihçiler olmak üzere, soykırımı kabul eden ülkelerin, Amerika’nın, Rusya’nın, Almanya’nın, Fransa’nın, İsviçre’nin tarihçilerini belirlesin,
Bu konuda varsa araştırma yapan, kitap yazan hukukçular, gazeteciler, siyasiler ve ilgisi olan her branştan isimler de belirlensin,
Taraflı ya da tarafsız ayrımı asla yapılmasın,
Belirlenen bu isimlere davetiyeler gönderilsin,
Tüm ülkelerin yazılı medyalarına, televizyonlarına, “ 1915 yılı Ermeni Soykırımı araştırma kurulu “ kuruyoruz, işte davet edilenlerin listesi “ diye ilanlar verelim.
Davetimizi kabul edenleri de etmeyenleri de ikinci bir ilan ile duyuralım,
Gerekirse bu çalışmayı Birleşmiş Milletler Koordinasyonunda yapılmasını da önerelim,
Arşivlerin incelenmesi konusunda gerekiyorsa yasal düzenlemede yaparak bu kurulun ortaya çıkaracağı her sonucu Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak gayri kabil rücu olarak kabul edeceğimizi yasal teminata bağlayalım,
Bu kurul için yeterli sayıda tercüman ile müstakil bir bina tahsis edelim.
Önerilerimin eksiği, fazlası olabilir ama gelin tüm dünyaya Ermeni Soykırımı iddiaları için, “ Hodri Meydan “ diyelim ve değil 100 yıl bir gün dahi beklemeyelim.