Haydi, kurun koalisyonu

GÖREV AK PARTİ GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU’NA VERİLDİ…
Meclis Grup toplantısında koalisyon için olumlu sinyaller veren AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu koalisyon çalışmalarına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ederek başlıyor.
Türkiye’nin yeni hükümetini belirleyecek seçimlerin 7 Haziran’da yapılmasının üzerinden yaklaşık 40 gün geçti ve dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na hükümeti kurma görevini verdi.
Şimdi sıra Davutoğlu ve ekibinin koalisyon ortaklığı teklif edecekleri partilerin liderleri ile yapacakları görüşmelere geldi.
Teamüller gereği Davutoğlu önce CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelecek. Daha sonra MHP ve HDP ziyaretleri gündeme gelecek.
Peki, Davutoğlu CHP ile anlaşırsa bu takdirde diğer 2 parti ile de görüşür mü? İşte bu konuda değişik alternatifler gündeme gelebilir.
Birincisi AK Parti-CHP koalisyonunun gerçekleştiğini açıklar ise yine de MHP ve HDP’ye nezaket ziyareti yapabilir.
Eğer anlaşma yapıldığı açıklanmaz ise bu takdirde pazarlıkların devam ettiği anlamı ortaya çıkar ki Davutoğlu MHP ve HDP ile de görüşmelerini sürdürür.
Davutoğlu 3 parti ile görüşmesinden sonra bir koalisyon ortaya koymaz ise bu 3 partiye de “koalisyon kuralım” teklifi ile gitmediği ve bu partilerin AK Parti ile koalisyon kurma şartlarını öğrenme turu olduğu da saptanır.
Bu durumda Davutoğlu’nun 2. Tur görüşmeleri artık “Koalisyon ortağımız olur musunuz?” Teklifi ile yapılır.
Ve işte AK Parti’nin anlaştığı bir parti olursa bu durumda Koalisyon Protokolünün hazırlanması için her iki parti uzmanlarının ve hukukçularının katılacağı bir komisyon oluşturulur.
Komisyon Koalisyon Hükümetinin 4 yıl görevde kalabilmesi için yapılacak ve yapılamayacakları belirler ve her iki partinin yetkili kurulları tarafından değerlendirilip Genel Başkanların onayı ile yürürlüğe girer.
Eğer yetkili kurulları bu görevi Genel Başkanlarına verdiler ise süreç daha da hızlanır.
Yaklaşık 40 gündür kurulmayan yeni hükümet için koalisyon kurulması ve erken seçim ihtimalinin ortadan kalkması ile ekonomi ve siyaset rahatlar.
İşte bu nedenle 4 partimize de çağrıda bulunuyoruz.
Haydi, kurun şu koalisyon hükümetini.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir