Hükümet doğmadan Rusya ile kriz doğdu

SURİYE KRİZİ 3. DÜNYA SAVAŞININ NEDENİ OLACAK BOYUTA HIZLA YAKLAŞIYOR.

Cropped_content_suriye-sinirinda-ucak-dusuruldu-canli-izle_77992l0njvr6tq7Rusya, İran, Çin ittifakı karşısında; Amerika, Türkiye ve müttefikleri NATO ülkeleri bulunuyor. Giderek büyüyen sorun ise Beşar Esad ve yönetimini düşürmek isteyen Amerika ve müttefikleri ile buna karşı çıkan Rusya ve müttefikleri…
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni hükümeti sunacak Başbakan Davutoğlu’nu kabulüne dakikalar kala Rusya’ya ait savaş uçağının 2 adet Türk F-16’sı tarafından düşürüldüğü açıklandı.
Böylece yeni Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti doğmadan, Türkiye ile Rusya arasında önemli bir kriz doğdu.
Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından peş peşe yapılan açıklamalar ile 2 adet F-16 savaş uçağımızın kimliği belirsiz bir savaş uçağını sınırımızı ihlal ettiği için düşürüldüğü kamuoyuna duyuruldu.
Anadolu Ajansı da Yayladağ’daki kameramanı Erdal Türkoğlu’nun 6 bin metreden düşen savaş uçağı ile paraşütle atlayan 2 pilotunun görüntülerini servise koydu.
Başbakan Davutoğlu bu gelişmeler üzerine yaklaşık 40 dakikalık bir gecikme ile Cumhurbaşkanlığı sarayına geldi.
O dakikalarda Genelkurmay Başkanlığından şu açıklama yapıldı:
“24 Kasım 2015 tarihinde saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir. Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur”
Genelkurmay’ın bu açıklamasından dakikalar sonra Rusya Savunma Bakanlığı, “Su-24 uçağı Suriye üzerinde vuruldu. Hava sahası ihlali yoktur, tüm uçuşlar Suriye topraklarında oldu. İlk verilere göre düşme nedeni karadan açılan ateş. Uçak 6 bin metre yüksekliğinde bulunuyordu. Pilotların durumu araştırılıyor. Elde edilen ilk verilere göre, pilotlar uçaktan atlamayı başardı. Ayrıca Rus uçağının ne şekilde düştüğü de araştırılıyor.” Şekline bir açıklama yaptı.
Bu açıklamanın hemen arkasından Kremlin sözcüsü, “Rus savaş uçağının Suriye’de düşürülmesi, çok ciddi bir olay. Ama bir sonuca varmak için henüz erken” dedi.
Dün bu sıcak saatler yaşanırken Başbakan Ahmet Davutoğlu saat 13.50’de yeni hükümeti açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir