İşte 10 dakika

RUS YAPIMI AMA KİMLİĞİ BELİRSİZ UÇAĞIN VURULMASI KARARI 3’LÜ ZİRVEDE ALINDI…

010205-f-1631a-001 an u. S. F-16 flies towards rimini, italy to join with the italian air force in a training mission. U. S. Air forces from the 510th fighter squadron, aviano air base, italy and italian air forces from the 83rd combat search and rescue squadron, rimini, italy, participated in a 4-day training mission from feb. 5 to feb. 8, 2001. The mission involved u. S. F-16 aircrews locating and authenticating survivors and coordinate pickup with italian rescue crews. F-16's were also tasked with escorting helicopters to protect them from air and ground threats. This is the first ever tasking of a full-time combat search and rescue mission for f-16's from the 510th fighter squadron. (u. S. Air force photo by tech. Sgt. Dave ahlschwede)

Erdoğan, Davutoğlu ve Akar Paşa 3’lü zirvede, “angajman kuralları çerçevesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden ve kimliği belirlenemeyen SU24 uçağının düşürülmesi konusunda görüş birliğine vardılar.
09.14 Hava Kuvvetleri “milliyeti belirlenemeyen” 2 savaş uçağının Yayladağ bölgesinde Türk hava sahasını ihlal ettiğini radardan tespit etti ve “kırmızı alarm” verdi. 2 F-16 Savaşan Şahin uçakları takibe aldı
09.15 Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ihlali Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’a iletip, “emriniz?” diye sordu
09.16 Orgeneral Akar, “sürekli uyarın, kimlik kontrolü yapın, radar kayıtlarını dikkatli izleyin hava sahamızı ihlal var mı? Diye sordu ve “vurmak için hazır olun talimat bekleyin” emri verdi. Akar Paşa Genelkurmay harekât Merkezine inerek operasyonu bizzat yönetmeye başladı.
09.17 Orgeneral Ünal Genelkurmay Başkanı Akar’a hava sahamızın kimliği belirsiz Rus yapımı 2 adet SU24 tarafından ihlal edildiğinin kesin olduğunu radar kayıtları bulunduğunu söyledi.
09.18 Genelkurmay Başkanı Akar Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ve ayni anda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bilgi verdi ve en az 10 kez uyarıldığını ve uçağın Rus yapımı SU 24 tipi olduğunu söyledi.
09.19 Başbakanlık Dışişleri Bakanlığına NATO’ya bilgi verilmesi talimatı verdi.
09.20 – 09.22 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanı 3’lü zirveyi oluşturarak son durumu değerlendirdiler. Erdoğan uçağın kimliğini sordu ve Akar Paşa’dan “bilinmiyor ancak Rusya yapımı SU24 savaş uçağıdır ve Suriye envanterinde de bulunmaktadır” yanıtı aldı, Başbakan Davutoğlu, “ radar kayıtlarında hava sahamızın ihlal ettiği kesin mi?” Diye sordu. Akar paşa, “ evet resmi kayıtlarımız var” diye yanıtladı. İşte bu 3’lü zirvede “ Angajman kuralı çerçevesinde gereği yapılsın” kararı verildi.
09.24 Hava sahamızı korumakla görevli 2 F16 Savaşan Şahin hava sahamızdan çıkan uçağı değil, Hava Sahamızda olan SU24 uçağını vurdu.
Genelkurmay Başkanlığı, “milliyeti belirlenemeyen” 2 savaş uçağının saat Yayladağı bölgesinde Türk hava sahasını ihlal ettiği bilgisini Hava Kuvvetleri Komutanlığından alınca Türk Silahlı Kuvvetlerine “Kırmızı Alarm” verdi.
Saat 09.15’de başlayan bu ihlal üzerine Türk Hava Kuvvetleri ısrarla savaş uçaklarının kimlik tespiti yapılmaya çalıştı.
2 F-16 Savaşan Şahin uçağımız ihlali engellemek için SU 24 Savaş uçaklarını İngilizce uyarmaya başladı… 1-3 -5 derken dakikalar içerisinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı da “kırmızı alarm” durumuna geçti.
İlk belirlenen gerçek, SU24 Rus yapımı savaş uçağı olduğu ve bu uçakların Rusya ve Suriye Hava Kuvvetleri envanterinde de bulunduğu idi.
Geçen dakikalarda bir SU24 hava sahamızı terk etti. Diğeri ise 2. Kez ihlal yaptı.
Gelişmeler Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı komuta kontrol merkezlerinde çok net şekilde kayıt altına alındı.
Bu bilgiler ayni anda Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletildi.
Gerek Genelkurmay Başkanı, gerek Başbakan Davutoğlu kimliği belirsiz SU24 savaş uçağının hava sahamızı ihlal ettiğine ilişkin bilgisini tüm ayrıntılarla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ileterek talimatının ne olduğunu sordular.
Erdoğan, Davutoğlu ve Akar Paşa ile oluşturduğu 3’lü zirvede, “angajman kuralları çerçevesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden ve kimliği belirlenemeyen SU24 uçağının düşürülmesi “ konusunda görüş birliğine vardılar.
Sonuç olarak söylemeliyim ki, Türkiye Hava Sahası ihlalini yapan SU24 uçağının Rusya’ya ait olduğunu bilmiyordu. Uçağın düşmesinden sonra Rusya SU24’ün kendi uçakları olduğunu açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir