İyi ki Cem Uzan varmış

Genç partinin 2002 seçim beyannamesindeki hedefler hala gündemde
Genç Parti seçim vaatlerinin neredeyse tamamı fakirliğe, işsizliğe, emekliye, çiftçiye, esnafa, öğrencilere çözüm oluşturuyordu. Bunların önemli bir kısmını AK Parti geçtiğimiz 12 yılda aldı ve uyguladı. Uygulanmayan kısımlarını ise CHP 7 Haziran seçimleri için benimsedi ve seçim beyannamesine aldı.
2002 seçimlerinin en dikkat çeken partilerinden bir tanesi kuşku yok ki işadamı Cem Uzan’ın kurduğu Genç Parti idi. Siyasete çok hızlı giriş yapan Cem Uzan erken Genel Seçim kararı alınınca kendini bir anda miting meydanlarında buldu. Uzan ve ekibinin hazırladığı seçim beyannamesi çok önemli vaatlerden oluşuyordu.
Kuşku yok ki 2002 Genel seçimlerinin sürpriz ismi Cem Uzan’ın Genç Partisi idi. Yıllık 12 Milyar dolar cirosu ve 50 bine yakın çalışanı ile Rumeli Holding’in patronlarından Cem Uzan’ın siyasete girmesi büyük sansasyon yarattı.
Uzan’lı yıllar kitabımı da tamamlamak üzereyim 15 yıl çalıştığım Star Televizyonu Ankara Temsilciliği ile Rumeli Holding Ankara Koordinatörlüğümde yaşadıklarımı da sizlerle paylaşacağım.
Gelelim Cem Uzan’ın Genç Partisine. Uzan’ın en önemli vaatlerinden birisi yoksulluk yani fakirlik ile mücadelede idi. Genç Parti seçim vaatlerinin neredeyse tamamı fakirliğe, işsizliğe, emekliye, çiftçiye, esnafa, öğrencilere çözüm oluşturuyordu.
Bunların önemli bir kısmını AK Parti geçtiğimiz 12 yılda aldı ve uyguladı. Uygulanmayan kısımlarını ise CHP 7 Haziran seçimleri için benimsedi ve seçim beyannamesine aldı.
İŞTE CEM UZAN’IN VAATLERİ:
Ezilenler iktidar olacak! ( CHP 7 Haziran Beyannamesine aldı )
Bülent Ecevit’in “ Ne ezen, ne ezilen, insanca hakça düzen” şeklindeki sloganının temel ilkesini alan Cem Uzan iktidar oldukları taktirde yıllarca ezilen emekliye, esnafa, sanatkara, memura, işçiye yönelik politikalara önem vereceğiz.
Her işsize 350 YTL maaş! ( CHP 7 Haziran Beyannamesine aldı )
Sosyal devlet ilkesi herkesin, ister prim ödesin ister ödemesin, mutlaka asgari bir yaşam koşuluna sahip olması gerektiğinden yola çıkan Cem Uzan devletin, herkesin insanca yaşamasına yetecek bir gelir verilecek.
ÖSS ve harçlar kalkacak, dershaneleri kapatılacak. ( AK Parti kısmen uyguladı kısmen 7 Haziran Beyannamesine aldı )
Aileler, çocuklarının geleceği için dershane sistemine yılda 5 milyar dolar harcıyor. Dershaneler kapatılacak, Üniversite öğrencilerinden alınan harçlar kalkacak, Üniversite giriş sınavları kaldırılacak
Gıdada KDV kalkacak! ( CHP 7 Haziran Beyannamesine aldı )
Katma değer vergisi, zenginden de fakirden de aynı oranda vergi tahsil ettiği için, en acımasız vergilerden biri kalkacak. Tüm mallardaki ve hizmetlerdeki dolaylı vergilere karşı çıkıyoruz.
Dur ve düşün! Ekonomi iyi mi? ( CHP 7 Haziran Beyannamesine aldı )
Memlekette bir tek kara para kazananlar, sıcak para işlemlerini kendilerince yürütenler, büyük holdingler, en zenginler dışında büyük halk kitleleri gün geçtikçe yoksullaştılar. İşçi ve memurların, esnaf ve sanatkarların gelirlerini arttıracağız.
Fındık ‘ta söz sahibi olacağız. (Hala sahipsiz) Dünyadaki fındık üretiminin yüzde 85’i Türkiye’de. Ama, fındık fiyatlarını Frankfurt borsası belirliyor. Yani, oraya yerleşik birkaç tekel belirliyor. Çünkü, bizim fındıklar işlenmemiş halde ihraç ediliyor, onlar ise işledikleri bu fındığı istedikleri fiyattan pazarlıyorlar. Bunun önüne geçebilecek bir sistemi kurmak bizim de görevlerimiz arasındadır.
Tarım bizim namusumuz! Mazot 1 TL olacak! ( CHP 7 Haziran Beyannamesine Mazot 1.5 lira olacak sloganı ile aldı )
Tarım destek politikalarına son veren, hububat fiyatlarını hep İMF emirleri doğrultusunda belirleyen, mazot ve gübre yardımlarına son veren iktidarlar döneminde çifti çöktü. AB uyum yasaları doğrultusunda teşvikler de ortadan kalkınca, köylülerimiz iyice sefaletin kollarına atıldı.
Sosyalistler, tarımı her açıdan desteklemeyi birinci hedeflerinden birini yapmazlarsa, büyük bir toplumsal sorunu çözmemiş olacaklardır.
Rafineri çıkışı sadece 80 kuruş olan mazot da, eğer havayollarına bunca teşvik veriliyorsa, traktörün yakıtına da verilmelidir. Mazot 1 lira olacak
İşsizlik! (CHP 7 Haziran Beyannamesine aldı) Milyonlarca işsizin var olduğu bir ülkedeyiz. İşsizlik, hiç kimsenin hafife alamayacağı kadar ciddi bir toplumsal yaradır. Hiç kimse bir işi olmayan insanlarımızla alay edemez. Senin görevin istihdam yaratmak, herkesin aç açıkta kalmayacağı bir düzen yaratmaktır.
Genç Parti işsizlik sorununu yaratacağı istihdam alanları ile çözecektir.
Emekliye 14 maaş! ( CHP 7 Haziran Beyannamesine aldı )
Ne oldu ki? Bu vaat kadar insani ve yerine getirilmesi kolay başka bir vaat var mıdır acaba? Emeklilerimize ilave iki maaş verilecektir.
Ders Kitapları bedava ( AK Parti uyguladı )
Ailelerin bütçelerine katkı yapacak projeler uygulanacak ve ders kitapları, defterleri öğrencilere bedava verilecektir.
Her ile Üniversite ( AK Parti uyguladı )
Eğitim toplumun en önemli sorunudur. Bütün illerde ve büyük ilçelerde Üniversite Fakülte ve Yüksek Okullar açılacak, mesleki eğitime önem verilecek, işsiz üniversite mezunu olmaması için ekonominin ihtiyacı olan mesleklere önem verilecektir.
Sağlık reformu ile Genel Sağlık Sigortası ( AK Parti uyguladı )
Hastane kapılarından vatandaş döndürülmeyecek, genel sağlık sigortası ile vatandaşlar hastanelerde rehin kalmayacaktır.
Her ile havaalanı ( AK Parti uyguladı )
Bu ülkenin her kentine ulaşımı kolaylaştırmak için her ile havaalanı yapılacaktır. İstanbul’a ise 3. Havalimanı yapılacak.
Hızlı Tren ve büyük kentlere Metro ( AK Parti uyguladı )
İstanbul’un ve büyük kentlerin trafik sorunları metro ile çözülecek, belediyelerin bütçeleri ile yapılması mümkün olamayan Metrolar Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılacaktır. İlleri birbirine bağlayacak hızlı tren projeleri gerçekleştirilecek.