Biden Ege Dündar’a “babanla gurur duymalısın” dedi

Biden Ege Dündar’a “babanla gurur duymalısın” dedi… Silivri’de tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın eşi Dilek ve oğlu Ege Dündar, Biden’la görüştü.

Biden’in sözlerini medya mensuplarını  açıklayan Ege Dündar, “ Biden çok cesur bir babam olduğunu, gurur duymam gerektiğini söyledi. Gereken her şeyi yaptıklarını, basın özgürlüğü için konuşmaya devam edeceklerini söyledi” dedi.

Biden Ege Dündar ve annesi ile görüşmesinin yanı sıra İstanbul’da sivil toplum örgüt temsilcileri ile de bir araya geldi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, “İfade özgürlüğü temel özgürlüklerden biri. Bu özgürlükler Türk halkı için yeni değildir; onlar sizin anayasanızda vardır” dedi. Biden, Türkiye’nin bölgede örnek olmasını istediklerini vurguladı ve “Akademisyenlere soruşturma ve internete kısıtlama, sergilenmesi gereken örnekler değil” dedi.

Biden ege dündar ve annesi̇ i̇le si̇li̇vri̇'de tutuklu bulunan babasi can dündar i̇çi̇n görüştü
Biden ege dündar ve annesi̇ i̇le si̇li̇vri̇’de tutuklu bulunan babasi can dündar i̇çi̇n görüştü

AMERİKA Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı Joe Biden, İstanbul’da dün aralarında milletvekilleri, sivil toplum temsilcileri, gazeteciler ve tutuklu ailelerinin de bulunduğu çok sayıda kişi ve grupla özel görüşmelerde bulundu. Biden, görüşmeye annesiyle birlikte gelen Can Dündar’ın oğlu Ege’ye de, ‘babası ile gurur duyması gerektiğini’ söyledi. Biden, Türkiye’deki sorunları yakından takip ettiğini, bu konuları bugün bir araya geleceği Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na da ileteceğini belirtti.

Biden’ın konakladığı İstanbul Beşiktaş’taki Conrad Otel, dün sabah saatlerinden itibaren hareketliydi. Buradaki görüşmelerini yoğun güvenlik önlemleri altında yapan Biden’in görüşeceği tüm isimler ABDli yetkililer tarafından seçilmişti. Yapılan görüşmeler basına kapalıydı.

DÜNDAR’IN, DİNK’İN VE ELÇİ’NİN EŞLERİ

Biden’ın ilk temas kurdukları arasında öldürülen gazeteci Hrant Dink’in eşi Rakel ve kızı Delal vardı. Öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi ile de baş başa görüştü. HDP’den Leyla Zana, Ayhan Bilgen ve Altan Tan, AK Parti’den Galip Ensarioğlu ve Orhan Miroğlu ile CHP’den Fikri Sağlar ile Sezgin Tanrıkulu, Biden’in diğer temas kurduğu kişilerdendi.

Joe biden ile görüşen gazetecilerden kadri gürsel
joe biden ile görüşen gazetecilerden kadri gürsel

Amerikan yönetiminin 2 numarası olan Biden’ın topluca kabul ettiği bir başka grupta gazeteciler Kadri Gürsel, Aslı Aydıntaşbaş, Ceyda Karan ile Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala ve Dağ Medya’dan Funda Dağ vardı.

MİSİLLEME ENDİŞESİ OLMADAN

Joe Biden, yaptığı görüşmeler öncesinde gazetecilere kısa bir açıklamada bulundu. Basın ve ifade özgürlüklerinin herkesin özgürlüğü olduğunun altını çizen Biden, “Yalnızca Türkiye’ye değil, bütün ülkelere özgürce eleştirebilmenin, özgürce nefes almak kadar gerekli olduğunu anlatmaya devam edeceğiz. İfade özgürlüğü temel özgürlüklerden biri. Basın ve ifade özgürlüğü yalnızca Amerikan değerleri değil tüm insanlığın değerleridir. Bizim sözünü ettiğimiz özgürlükler Türk halkı için yeni değildir; onlar sizin anayasanızda vardır” dedi.

Güçlü Türk demokrasisindeki ifade özgürlüğünün sadece Türkler değil ABD için de önemli olduğunu vurgulayan Biden, “Biz Amerikalılar ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğünün en önemli iki temel hak olduğuna inanıyoruz” diyerek, “korku ve misilleme endişesi olmadan fikirlerin ifade edilmesi” gerektiğini kaydetti. Türkiye’nin tüm bölge için güçlü bir örnek teşkil etmesini arzu ettiklerini dile getiren Başkan Yardımcısı, “İnternet özgürlüğünün sınırlandırılması ve YouTube ve Twitter gibi sosyal medya siteleri kapatılması, 1000’den fazla akademisyenin sadece dilekçe imzaladıkları için ihanetle suçlanması bölge için sergilenmesi gereken örnek değil” ifadesini kullandı.

NELER GÖRÜŞÜLDÜ

Prof. Dr. Yaman akdeniz
Prof. Dr. Yaman akdeniz

BİLGİ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz, görüşmenin içeriğini anlatırken ifade özgürlüğü konusunda Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu Biden’a aktardığını söyledi. Akdeniz, Biden’la görüştükleri diğer konuları ise şöyle sıraladı: “AK Parti döneminde sistematik olarak baskıların arttığını, ifade özgürlüğünü engellemek için yoğun çabalar gösterildiğini söyledim. Türkiye’deki yayın yasaklarından internet sitelerine, sosyal medyaya getirilen engellerden söz ettim. Akademisyenler gibi tüm vatandaşların benzer baskılara uğradığını dile getirdim. Korkutucu bir ortam yaratıldığını ve bunun da Türkiye’ye zarar vereceğini belirttim.”

Akdeniz, Biden’ın ifadelerini de şöyle aktardı: “Akademisyenler açısından bu durumun kabul edilemez olduğunu vurguladı. Kendi ülkesinden bunların olamayacağını, akademisyenlerin vatan hainliğiyle suçlanamayacağını söyledi. Bizim burada neler yaptığımızı sordu. Türkiye’de olup biteni dikkatle izlediğini, onun için burada olduğunu, Türkiye’nin değişmesi gerektiğini, bölgede örnek olması gerektiğini söyledi. Ve sonunda da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’na tüm bunları aktaracağını anlattı.”

MHP REDDETTİ

MHP, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in görüşme talebini geri çevirdi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, dün Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, “Bir yuvarlak masada, yabancı devlet adamının etrafında Türkiye’nin iç meselesini; yapısı, zihniyeti, amacı belli temsilcilerle konuşulmasının milliyetçi duruşumuza, MHP’nin siyasi düşüncesine uygun olmadığı bu nedenle görüşmeye katılmama kararı verildi” diye açıklama yaptı.
O SİLAHLARI SORARDIM

Vural, “Biden ile doğrudan görüşme imkânı olsaydı kendisine bazı sorularımız olabilirdi. Terörle mücadelede Türkiye’nin yanında yer aldığını söyleyen bir ülkenin silahlarının PKK ve PYD’de ne işi var, ABD’nin Irak’ta ne işi var diye sorardım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir